Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Osmanlı Devleti, Hristiyan Tebaasından Devşirme Sistemi ile Neden Bir Ordu Kurmak İstemiş Olabilir?

Aşağıda Osmanlı Devleti, Hristiyan tebaasından devşirme sistemi ile neden bir ordu kurmak istemiş olabilir kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nde yeniçeri ocağının kurulması ve devşirme sisteminin uygulanması ordunun kuvvetlenmesi için gerekli olmuştur. Ordunun güçlenmesi, siyasi, idari ve iktisadi güçlenmeyi de beraberinde getirerek merkeziyetçi anlayışının kökleşmesini sağlamıştır.

Osmanlı Devleti, Hristiyan tebaasından devşirme sistemi ile ordu kurmak istemiştir. Çünkü güçlü bir devletin askeri olmak, İslam dünya görüşünü merak ederek yaşamak, vergilerini düzensiz veren gayrimüslimlerin devlete hizmet etmek istemesi gibi nedenler bulunmaktadır. Böylece tebaanın hem İslamlaşması hem de devlete hizmet etmesi kolay bir şekilde gerçekleşmiştir. Ordu sistemi daha da güçlenerek en iyi halini almaya başlamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Livanur dedi ki:

  Ne kıskanacaz be seni

 2. ilayda dedi ki:

  gerçekten özenle hazırlanmış kankiler, Osmanlı Devleti, Hristiyan Tebaasından Devşirme Sistemi ile Neden Bir Ordu Kurmak İstemiş Olabilir? hemen yazdım, Kırklareli okulları arasından birinciyim, bu arada kıskanmayın.

  1. Muhammet dedi ki:

   Neyini kıskanalım seni

Yorum Yaz