Osmanlı Devleti Evleri

Osmanlı Devleti evleri, osmanlı devletinin evleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Osmanlı devleti dönemindeki evlere uzaktan bakıldığında avlu içinde olan evler çıkma sokaklarda bulunmaktadır. Evlerin etrafında pencere bulunmayan büyük duvarlar bulunmaktadır. Evlerin tek giriş yerleri vardır ve evlerin kapılarında toplumun kültürünü yansıtan özelliklere rastlanmaktadır. Üç kısımdan oluşan girişlerin birisi sabittir diğer ikisi hayvanların giriş çıkışlarını kolaylaştıracak şekilde düzenlenmiştir.

Osmanlı toplumunda kimse kimsenin evine izinsiz giremezdi ve bu nedenle kültürel özellikleri gereği kapılardaki tokmakları geldiklerini haber vermek amacıyla kullanırlardı. Gelen tokmağı çaldığında tokmağın sesine göre gelen kişinin kadın ya da erkek olduğu anlaşılırdı ve kapıyı açacak olan kişi kendisine çeki-düzen verirdi.

Evlerin içinde bulunduğu avluların içinde bir bölümde ahır, samanlık, şırahane, kilim ve bez dokuma atölyeleri yer alırdı. Geriye kalan boş bölümlerde ise ocak, çamaşır taşı, dibek taşı, ağaçlar, çiçekler, çeşmeler, kuyular bulunurdu. Ayrıca avlu duvarları dışarıdan insanların içeriyi göremeyecek kadar yüksek yapılmıştır bunun nedeni ev sahiplerinin dışarıdan ev kıyafetleri ile görülmesini engellemektir. Bu durum da halkın örf ve adetlerini gözler önüne sermektedir.

Osmanlı evlerinin hemen hemen her odasında ısınmak ve yemek pişirmek için ocaklar bulunuyordu. Odalarda bulunan en önemli özellik ise yatakların ve yorganların toplandığı ve bir köşesi de banyo olarak kullanılan yüklükler mevcut olmasıydı. İnsanlar bu yüklükler sayesinde tüm eşyalarını saklarlardı.

Osmanlı Devleti Evleri Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.