Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

Osmanlı Devleti, Coğrafi Keşiflerden Olumsuz Etkilenmemek İçin Neler Yapmış Olabilir? Açıklayınız.

Aşağıda Osmanlı Devleti, Coğrafi Keşiflerden olumsuz etkilenmemek için neler yapmış olabilir açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

İstanbul’un fethinin ardından ticari yolların bir kısmının Osmanlı Devleti hakimiyetine geçmesi, Avrupa’da sosyal, siyasal ve ekonomik sorunların yaşanmasına bağlamıştır. Bu sorunların ekonomik temelli oluşması yeni arayışları başlatırken pusulanın ve denizcilik faaliyetlerinin gelişmesi Coğrafi Keşifler’in yaşanmasını hızlandırmıştır.

Osmanlı Devleti de Coğrafi Keşifler’den olumsuz etkilenmeye başlamıştır. Çünkü keşifler sonucunda yeni ticari yollar ve limanlar bulunmuştur. Osmanlı Devleti de bu keşiflerden olumsuz etkilenmemek için imtiyazlar oluşturmaya başlamıştır. Bu imtiyazlar da ekonomik temelli olarak gerçekleştirilmiş ve yabancı sermayeye olan ilgi artmaya başlamıştır. Osmanlı Devleti ne yaptıysa ekonomik olarak zayıflamaya devam etmiştir ve dış borçlarla uğraşmak zorunda kalmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. duygu dedi ki:

    Merhaba herkese ödev sayfası vallaha billaha ilgi uyandırıcı, teşekkürler, Osmanlı Devleti, Coğrafi Keşiflerden Olumsuz Etkilenmemek İçin Neler Yapmış Olabilir? Açıklayınız. çok güzel olmuş, her yazıya yorum yazmam beğendiğim için yazdım.

  2. danla bilic dedi ki:

    merhaba arkadaşlar, Osmanlı Devleti, Coğrafi Keşiflerden Olumsuz Etkilenmemek İçin Neler Yapmış Olabilir? Açıklayınız. ödevim için kullandım, ben Afyon birincisi danla bilic hem güzel hem de çalışkanım, tembelleri sevmem.

  3. cansu akın dedi ki:

    harika, Merhaba okul siteniz vallaha güzel, deftere geçirdim Osmanlı Devleti, Coğrafi Keşiflerden Olumsuz Etkilenmemek İçin Neler Yapmış Olabilir? Açıklayınız. ödevimi yaptım, bu arada okulun en güzel ve çalışkan kızıyım kıskanmayın :)

Yorum Yaz