Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

Osmanlı Beyliğinin Bağımsız Hareket Etmesinin Gerekçesi Nedir

Osmanlı Devleti, tarih sahnesine Osmanlı Beyliği olarak çıkmıştır ve kısa sürede beylikten devlet olan Osmanlı Devleti’nin bu süre içinde sergilediği siyasetler de bu durum üzerinde etkili olmuştur. Bu yazımızda Osmanlı Beyliğinin Bağımsız hareket etmesinin gerekçesi nedir kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sunacağız.

osmanli-beyligi-kurulus-haritasiSelçuklu Devletinin sevdiği, yakın olduğu ve dolayısıyla da koruma altına altına aldığı bir beylik olan Osmanlı Beyliği, Selçuklu Devletinin yıkıldığı ve Anadolu’da siyasi birliğin yerle bir olduğu zaman zarfı içinde yükselişe geçmiştir ve bu sırada Osmanlı Beyliği bağımsızlığını tüm dünyaya ilan etmiştir.

Osmanlı Beyliğinin kurucusu olan Osman Bey, beyliğin bağımsızlığını ilan etmesinin ardından 1299 senesinden sonra Bizans İmparatorluğu üzerindeki baskıyı daha da arttırmaya başlamıştır. Bu baskıların artmasına ek olarak Osman Bey, 1302 senesinde Bizans İmparatorluğu ile yapmış olduğu Koyunhisar savaşında Bizans İmparatorluğu’nu büyük bir mağlubiyet içine boğmuştur.

Osman Bey’in Bizans İmparatorluğuna karşı Koyunhisar savaşında göstermiş olduğu bu zafer başarısı Osmanlı Beyliğini diğer uç beylikler arasında en başarılı beylik olmasını sağlamıştır. Hatta öyle ki; Koyunhisar Savaşında büyük bir başarı gösteren OSman Bey, Moğol baskısından kaçıp batı yönünde göç eden Türkmenleri bile kendi tarafına ve etrafına çekmeyi başarmıştır. Bu durum aynı zamanda Osman Bey’in Türkmenlerden de destek görmesini sağlamıştır.

Osmanlı Beyliğinin Bağımsız Hareket Etmesinin Gerekçesi Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz