Oruçluyken Regl Olmak Orucu Bozar mı?

Oruçluyken Regl Olmak Orucu Bozar mı?

Oruçluyken Regl Olmak Orucu Bozar mı?

İslam dini, müslümanlara Ramazan ayında oruç tutmayı farz kılmıştır. Bu oruç, imsak vaktinden iftar vaktine kadar olan süre boyunca yeme, içme, cinsel ilişki, kötü söz söyleme gibi birçok şeyi yasaklar. Ancak oruç sırasında kadınların regl dönemi gibi doğal bir süreçten geçmeleri durumunda oruçlarını bozmaları gerektiği konusunda farklı görüşler vardır.

İslam’ın dört mezhebinden biri olan Hanefi mezhebine göre, regl dönemi orucu bozmaz ve oruçlunun bu süre boyunca yeme içme hariç orucunu sürdürmesi gerekir. Ancak, Hanefi mezhebi kadınların bu süre boyunca namaz kılmalarını yasaklamaktadır.

Diğer üç mezhep olan Şafi, Hanbeli ve Maliki mezheplerine göre ise, regl dönemi orucu bozar ve oruçlunun bu süre boyunca oruç tutmaması gerekmektedir. Bu mezheplerde kadınların regl dönemi boyunca namaz kılmaları da yasaklanmaz.

Oruçluyken Regl Olmanın Sebep Olduğu Sorunlar

Regl dönemi, vücutta hormonal değişikliklere neden olan doğal bir süreçtir ve bu değişiklikler kadınların oruç tutmalarını zorlaştırabilir. Regl dönemi boyunca sık sık baş ağrısı, mide bulantısı, karın krampları, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler görülebilir. Bu nedenle, bazı kadınlar regl dönemi boyunca oruç tutmakta zorlanabilirler.

Regl dönemi aynı zamanda kadınların temizlik sorunlarını da beraberinde getirir. İslam dininde, kadınların regl dönemi boyunca namaz kılamamalarının nedeni de bu temizlik sorunlarıdır. Regl dönemi boyunca vücutta kanama olduğundan, kadınlar abdest alamaz ve namaz kılamazlar. Aynı şekilde, regl dönemi boyunca oruç tutmak da temizlik sorunlarına neden olabilir.

Regl Dönemi Boyunca Oruç Tutmanın Hükümleri

Hanefi mezhebine göre, regl dönemi orucu bozmaz ve oruçlunun bu süre boyunca yeme içme hariç orucunu sürdürmesi gerekir. Ancak, bu mezhebe göre kadınların bu süre boyunca namaz kılmaları yasaklanm

Şafi, Hanbeli ve Maliki mezheplerine göre ise regl dönemi orucu bozar ve oruçlunun bu süre boyunca oruç tutmaması gerekmektedir. Bu mezheplere göre ise kadınların regl dönemi boyunca namaz kılmaları da yasaklanmaz.

Regl dönemi boyunca oruç tutmakta zorlanan kadınlar, orucunun ardından tutamadıkları günleri kaza etmek durumundadırlar. Kaza orucu, Ramazan ayı dışındaki zamanlarda tutulabilir. Ancak, regl dönemi boyunca oruç tutmayan kadınların fidye ödemesi gerekmeyebilir. Fidye, Ramazan ayında oruç tutmaları gereken ancak sağlık nedenleri veya seyahat gibi sebeplerle oruç tutamayan kişiler için ödenen bir tür cezadır.

Sonuç

İslam dini, orucun Ramazan ayında tutulmasını farz kılmıştır. Ancak, regl dönemi gibi kadınların doğal süreçlerinde oruç tutmaları zorlaşabilir. Hanefi mezhebine göre regl dönemi orucu bozmazken, diğer üç mezhep olan Şafi, Hanbeli ve Maliki mezheplerine göre regl dönemi orucu bozar. Kadınlar, oruç tutamadıkları günleri kaza etmek durumundadırlar. Ancak, fidye ödemesi gerekip gerekmediği mezheplere göre farklılık gösterebilir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.