Oruçluyken Cünüp Olunca Oruç Bozulur mu?

Oruçluyken Cünüp Olunca Oruç Bozulur mu?

Kısaca cevap:

Oruçluyken cünüp olunması, orucun bozulmasına sebep olur.

Oruç, belirli bir vakit dilimi içerisinde, niyet edilerek tutulan bir ibadettir. Oruç tutan kişi, bu süreçte yemek, içmek ve cinsel ilişki gibi belirli davranışlardan uzak durur. Ancak, oruçlu iken cinsel ilişki yaşanması durumunda oruç bozulur. Bu durumda orucun yeniden tutulması gerekmektedir.

Cünüp olmak, cinsel ilişki sonrası veya rüyada boşalma gibi durumlarda oluşur. Cünüp olan kişi, tekrar temizlenmeden cinsel ilişki yaşamamalıdır. Oruçlu iken cünüp olunması da aynı şekilde orucun bozulmasına sebep olur. Bu nedenle, oruç tutan kişilerin cinsel ilişki dahil olmak üzere orucu bozacak her türlü davranıştan kaçınmaları gerekmektedir.

Oruçlu iken cünüp olmak durumunda kalan kişi, önce gusül abdesti alarak tekrar temizlenmelidir. Daha sonra orucunu yeniden tutmaya devam edebilir. Gusül abdesti almak için önce niyet edilir ve avret yerleri yıkanır. Ardından ağız, burun ve bütün beden yıkanır. Bu işlemlerin tamamlandığında gusül abdesti alınmış olur ve tekrar oruç tutulmaya başlanabilir.

Orucun bozulması durumunda, oruç tutan kişi kazasını yapana kadar oruçlu sayılmaz. Kazasını yapmak, o yıl içerisinde oruç tutulamayan günlerin başka zamanlarda telafi edilmesi anlamına gelir. Ayrıca oruç bozulduğunda kefaret orucu da tutulabilir. Kefaret orucu, orucun bozulduğu gün sayısı kadar aralıksız günler boyunca oruç tutulmasıdır.

Bu nedenle, oruç tutan kişilerin oruç süresince cinsel ilişki dahil olmak üzere orucu bozacak her türlü davranıştan uzak durmaları, gerekli temizlik işlemlerini yapmaları ve orucun kazasını yapana kadar oruçlu kabul edilmeyeceklerini bilmeleri gerekmektedir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.