Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Orta Oyunu ve Gölge Oyununun Benzer Özellikleri - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

Orta Oyunu ve Gölge Oyununun Benzer Özellikleri

Bu sayfamızda orta oyunu ve gölge oyunu hakkında bilgi vererek orta oyunu ve gölge oyununun benzer özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Tiyatro türü incelendiğinde bu türün geleneksel Türk tiyatrosu ve modern tiyatro olmak üzere ikiye ayrıldığı görülmektedir. Geleneksel Türk tiyatrosu içerisinde yer alan türlerden ikisi de Orta Oyunu ve Gölge Oyunudur.

Bu iki oyun yapı bakımından birbirine benzemekle birlikte ikisinin birtakım farklı yönleri de bulunmaktadır. Gölge oyunu Karagöz ve Hacivat’ın bir perde üzerine gölgelerinin yansıtılması ile oynanırken, Ortay Oyunu seyircilerin ortasında canlı karakterler olan kavuklu ve Pişekar’ın sahnelediği oyundur.

Her iki oyun da doğaçlamadır yani yazılı bir metinleri yoktur. Her iki oyun da birtakım bölümlerden meydana gelmektedir. Kahramanlar da birbiri ile benzerlik gösterirken Pişekar Hacivat’ın, Kavuklu Karagöz’ün karşılığıdır.

Orta Oyunu ve Gölge Oyununun Karşılaştırılması Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Hanife deveci dedi ki:

    Gölge oyunu ile orta oyunu ortak özellikleri iyi açıklanmış sağ olun. Pişekar Hacivat’ı Kavuklu Karagöz’ü temsil eder. Doğru yani.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781