Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Eylül 2020

Orta Asya Uygarlığı Hakkında Bilgi

turklerin-kokeniOrta Asya hepimizin de bildiği gibi Türklerin anayurdudur ve bir çok medeniyete beşiklik yapan Orta Asya, aynı zamanda bir çok medeniyetten de izler taşımaktadır.

Anav Uygarlığı: Orta Asya’nın en eski uygarlığı Anav uygarlığıdır. Bu uygarlığa ait ele geçirilen tarihi kalıntılara göre ise Aşkabat dolaylarında bu uygarlığın yaşadığı saptanmıştır.

Afenesyova: Türklerin en eski kültürüdür. Bu kültür Anadolu’da “Afenesyova” bölgesinde görülmüştür.

Andronova Uygarlığı: Hazar Dağları ile Ural Dağları arasında kurulan bir Orta Asya uygarlığıdır. Bu uygarlık oldukça geniş alanlara yayılmıştır. Aynı zamanda Andronova uygarlığı, Tunç madenini işleyen ilk uygarlıktır.

Karasuk: Karasuk nehrinin dolaylarında kurulmuş olan bir Orta Asya medeniyetidir, ismini de bu nehirden almıştır. Demir madenini ilk kez Karasuk uygarlığı işlemiştir.

Tagar Uygarlığı: Abakan dolaylarında kurulan Tagar uygarlığı, Orta Asya’nın en gelişmiş uygarlığıdır.

İskitler (Sakalar): İskitler, Orta Asya civarlarında ve Karadeniz’in kuzey kesimlerinde kurulmuş ve varlığını devam ettirmiştir. İskitler ya da diğer adıyla Sakalar, Orta Asya uygarlıkları arasında en fazla bilgi birikimine sahip olan uygarlıktır. Bunun nedeni ise günümüze en yakın bir zamanda kurulan Orta Asya uygarlığı olmasıdır. Ayrıca İskitler ya da Sakalar, Türklerin yakından bildiği “Alp Er Tunga” ve “Şeyhname” destanlarına konu olmuş olan uygarlıktır.

Orta Asya Uygarlıkları Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melis dedi ki:

    işime çok yaradı beğendim bunu emeğinize sağlık. ödevimde kullandım.

Yorum Yaz