Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2021

Örneklendirme Cümlesi 10 Tane

Aşağıda örneklendirme cümlesi 10 tane kısaca olarak ele alacağız.

Cümlede ya da paragrafta verilen cümleyi daha anlaşılabilir hale getirmek için örnekler verilmesine örneklendirme denir.

Örneklendirme cümlelerine örnekler şu şekildedir:

*Çocuklar için vitamini bol olan en faydalı meyveler, portakal, mandalina, elma, erik, çilek, nar, karpuz, kiraz, kayısı gibi meyvelerdir.

*Çocukların sokak oyunu olarak oynadığı oyunlar, saklambaç, körebe, ip atlama, yakar top, uzun eşek, yerden yüksek gibi oyunlardır.

*İnsanların manevi olarak bir hayat yaşaması, insaflı, vicdanlı, merhametli, hoşgörülü, adil, misafirperver, yardımsever, fedakar olmalarına bağlıdır.

*Günümüzde yaygın olarak kullanılan teknolojik ürünler, cep telefonu, tablet, bilgisayar, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, ütü, süpürge makinesi gibi ürünlerdir.

*Ülkemizde yayıncılık hayatında basılı olarak satılmaya devam eden eserler, dergiler, gazeteler, kitaplar, broşürler, kılavuzlar olarak yayınlanmaktadır.

*İnsanların günlük ihtiyacını karşılamak için zaruri, mecburi ve keyfi ihtiyaçlara gerek vardır. Bunlar beslenme, barınma, korunma, temiz çevre, eğlenme, dinlenme, uyuma gibi ihtiyaçlardır.

*İnsan sağlığına faydalı olan kuru yemişler arasında fındık, fıstık, badem, kaju, leblebi, üzüm, yer fıstığı, tuzlu fıstık, çekirdek gibi yemişler bulunmaktadır.

*Günümüzde en çok okunan kitaplar siyaset, sosyoloji, hatırat, edebiyat, tarih, sanat, bilim alanında yazılan kitaplardan oluşmaktadır.

*Okullarda ihtiyaç duyulan malzemeler, sıra, sandalye, akıllı tahta, projeksiyon, bilgisayar, mikroskop, teleskop gibi araç ve gereçlerdir.

*En çok kullanılan ev eşyaları arasında zigon sehpa, sehpa, sandalye, komodin, televizyon ünitesi gibi eşyalar gelmektedir.

Örneklendirme Cümlesi 10 Tane Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  teşekkür ederim

 2. Aygul ASLAN dedi ki:

  Çeşit cesit dil biliyordu : çince japonca ingilizce…

  1. mehtap dedi ki:

   ben şahsen çok beğendim ödevim tamamlandı sayenizde teşekkürler

Yorum Yaz