Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ağustos 2021

Örnek İnsanda Bulunması Gereken Özellikler

Dinimizin de söylediği gibi bir insan, bir diğer insandan ancak erdemli ve örnek alınacak davranışlara sahip olmasıyla üstün olabilir. Zenginlik, güzellik gibi gelip geçici şeyler, insanı başkasından üstün olduğu konusunda yanılgıya düşürebilir, ancak bu özellikler maddi ve dünyevi özelliklerdir. Üstünlük, ancak maneviyatta olabilir. Bizler de değerli bir insan ve iyi bir müslüman olmak yolunda her zaman, davranışlarımıza ve düşüncelerimize dikkat edip, kendi mutluluğumuz için erdemli bireyler olmaya çalışmalıyız. Peki örnek insanda bulunması gereken özellikler nelerdir? Ne gibi davranışlar insanı erdemli yapar? Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Günümüzde, nüfusun yoğunlaşması, teknolojinin gelişmesi, paranın insanlar arasında mutlak güç gibi görülmesi gibi durumlar, çevremizdeki erdemli, örnek teşkil edecek insanların sayısının, ne yazık ki azalmasına sebep olmuştur. İnsanlar mutluluğu manevi yücelikte değil, maddi yücelikte arar hale gelmişlerdir, ancak bu doğru bir düşünce değildir. Örnek bir insan olarak yaşamanın insana hissettirebileceği güzel duyguları, maddiyatla satın alınan hiç bir şey insana hissettiremez. İşte bu dediğimizin farkında olan ve buna göre yaşayan insanlar, etrafındakilere de örnek teşkil edecek erdemli davranışlarda bulunurlar.

Örnek insanın nasıl olması gerektiğinden bahsetmek gerekirse, aslında tam da dinimizin olmamızı emrettiği gibi diyebiliriz. Örnek insan, güvenilir olan insandır. Kimsenin emanetine ihanet etmez, asla hile yapmaz, adaletli davranır ve kimseye haksızlık etmez, dedikoduyu sevmez, etrafındaki insanları sever ve onlara saygı duyar, yardımseverdir. Yani özetlemek gerekirse bir insan, kendisini düşündüğü kadar başka insanları da düşünüyor, onların iyiliği için de kendisi kadar çaba sarfediyor ise, o insan için örnek gösterilecek birisi diyebiliriz.

Örnek İnsanda Bulunması Gereken Özellikler Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz