Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Haziran 2018

Ormansız Ülkelerin Akan Dereleri Sel Ovaları Çöl Olur Cümlesiyle Ne Anlatılmak İsteniyor

Ormansız ülkelerin akan dereleri sel ovaları çöl olur ne anlatmak istiyor anlamı hakkında bilgi kısaca özet, Ormansız ülkeleri akan dereleri sel ovaları çöl olur cümlesiyle ne anlatılmak isteniyor

Bitki örtüsü ve ağaçlar doğanın en önemli destekçileridir. Ağaçların ve ormanların olmadığı bir coğrafyada yağmur bile yağsa toprağa büyük bir kuvvetle etki eder ve hızı hiç kesilmediği için toprak üzerinden hızla gider. Bu sırada da toprağa karışmaz; yani emilmez. Su emilmediği ya da ormanlık alanlarda tutulmadığı için de kısa süre içinde akarsulara ulaşarak onları taşıracak duruma getirir. Akarsular taşınca da sel görülür ve çevre büyük zarara uğrar. Ormanlık alanlarda ise böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü yağan yağmur ağaçların yaprakları, dalları ve kökleri tarafından tutulur ve hız kaybeder. Ayrıca az miktarda su toprağa ulaşabilir. Bu nedenle de akarsulara çok büyük miktarlarda sular ulaşmaz ve seller olmaz.

Ayrıca ormanların nem tutma özelliği vardır. Bu nem artışıyla da ormanlık alanlarda yağmur yeterli düzeyde yağabilir. Bitkileri de büyümek ve gelişmek için yağmura ihtiyaçları vardır. Yağmurun yağmadığı bir yerde de bitki yetişmesi ve yeşil alanların bulunması beklenemez. Ormanlar da bulundukları coğrafyanın nemini artırarak yağış getirdiklerinden yeşil alanların devamlılığında ve büyümesinde önemli rol oynarlar.

Ormansız Ülkelerin Akan Dereleri Sel Ovaları Çöl Olur Cümlesiyle Ne Anlatılmak İsteniyor Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz