Ormanlardan Elde Edilen Ürünler ve Hizmetler

Ormanlardan elde edilen ürünler ve hizmetler nelerdir 5 adet örnek ile birlikte bu yazımızda kısaca bilgi vereceğiz.

Ülkemizdeki ağaçların %80 civarı deniz kenarında bulunur. Ağaçlar hayatımız için çok büyük bir önem taşımaktadır. Ancak insanlık onlara yeterince değer vermemektedir ve gün geçtikçe ağaçları hırpalamaktadırlar. Bunun başta gelen sebeplerinden biri izinsiz olarak kesilen ormanlar ve çıkan yangınlar gelmektedir. Ağaçlardan sağladığımız ürünlerden biraz bahsedelim.

Ormanlarımız en çok kullanıldığı alan odunculuktur. Kırsal yerlerde doğal gaz gibi imkanlar olmadığından ötürü, odun ve kömür ısınma aracı olarak kullanılır. Ağaçlar ise bu odun ihtiyacını karşılarlar. Bütün bunlara ek olarak ağaçlar, doğada yaşayan hayvanlara barınak olur onlar sayesinde çoğalıp büyürler. Bu da avcılığa meraklı olanlar için bir avantajdır. Ağaçlardan keresteler yapılır ve evimizde kullandığımız eşyalarda bu kerestelerden yararlanılır.

Ağaçlardan elde edilen bir diğer ürün ise kağıtlardır. Bilinçsiz bir şekilde harcadığımız kağıtlar fazla fazla ağacın kesilmesi demektir. Ormanlar sayesinde ayrıca yaprak, çiçek, meyve, tohum, kabuk, reçine , av hayvanı, toprak , kil gibi ürünler elde edebilmekteyiz.

orman haftası

Ormanlardan Elde Edilen Ürünler ve Hizmetler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hızlıca Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.