Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

Orman Haftası İle İlgili Yazılar

Orman haftası ile ilgili yazılar kısa hakkında bilgi kısaca, Orman haftası ile ilgili yazılar

Sık ağaçların bulunduğu alanlara orman adı verilir. Çam, meşe, kayın, gürgen, dişbudak, sedir, köknar, ladin gibi orman ağacı türleri mevcuttur. Ağaçlar bir ormanda çeşitlilik gösterebilir ya da meşe ormanı gibi tek çeşit ağaçların oluşturduğu ormanlar da görülebilir. Ormanda ağaçlar dışında birçok bitki ve hayvan da hayatını sürdürür. Tüm dünyada ormanlar çevreyi ve hayatı güzelleştiren kaynaklardır.

Ormanların çevresine sayısız faydası vardır. Erozyon ve sel gibi afetleri engeller, havaya oksijen vererek oksijen ihtiyacımızı karşılar ve havayı temizler, iklimlerin dengeli bir şekilde devamlılığını sağlar. Ormanlardan elde edilen birçok alet de günlük hayatta karşımıza çıkar. Kağıt, defter, kitap, kalem, ahşap ürünler vb. birçok nesne ormanlardan elde edilir. Ayrıca odun, odun kömürü, ilaç sanayi gibi sektörlerde de ormanlar başlıca rolü oynamaktadır. Ormanlar dünyanın en önemli zenginliklerinden biridir ve faydası bu kadar çok olan ormanları korumak için herkes elinden geleni yapmalıdır. Hızlanan şehirleşme ile birlikte ormanlık alanlar giderek azalmakta ve bizim için tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle de ağaç dikilmeli, ağaçların kesilmesinin önüne geçilmelidir. Ormanların kullanımından elde edilen kağıt gibi ürünlerin de gereksiz yere harcanmasından kaçınılmalıdır. Ormanlık alanlardaki küçük dikkatsizlikler ormanlara zarar verebileceğinden ormanlık alanlarda ateş yakılmamalıdır. Yok olan bir ormanı yeniden oluşturmak çok uzun yıllar alır.

İnsanların ormanları bilinçsizce kullanması ve tüketmesi, ormanlık alanların azalmasına neden olmuştur. Ormanlık alanlardan geriye çöller, bozkır ve verimsiz araziler kalmıştır. Canlı hayatı ormanların bu etkisinden oldukça olumsuz etkilenmektedir. Uzun yıllarda güçlükle oluşan ormanları, faydaları da göz önünde bulundurulduğunda, korumalı ve yaşamalarını sağlamalıyız. Bu herkesin insanlık görevidir ve dünyadaki canlılara borcudur. Yasalar önünde de ormanlara zarar vermek suçtur ve ağır hapis cezaları ile sonuçlanır.

Tarım ve Orman Bakanlığı, ormanların korunması, devamlılığının sağlanması ve devlet ile güvence altına alınması için kurulmuştur. Valiliklerin kontrolü altında her il için ormanlarla ilgilenen ve yeşillendirme çalışmaları yapan bir kurul oluşturulmuştur. Kurul alınan kararları uygular ve yeni politikalar belirler. Ayrıca her yıl Mart ayı içinde bir hafta Orman Haftası olarak belirlenir ve duyurulur. Bu hafta kapsamında haftanın bir günü Ağaç Bayramı olarak kutlanır ve ağaçlandırmalar yapılır, ormanların korunmasına yönelik kampanyalar düzenlenir. Bizler de bu şekilde ağaçların korunmasını sağlamalı ve ormanlarımıza sahip çıkmalıyız. Ormanlar hayat kaynaklarımızdır, onları korumalıyız.

orman2

Orman Haftası İle İlgili Yazılar Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz