Orhun Yazıtları Özellikleri

Orhun yazıtları nerede, orhun yazıtları nedir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Orhun abidelerinin özellikleri;

Orhun yazıtları, Türklerin ilk yazılı kaynaklarıdır. Orhun abideleri, Doğu Göktürklerinin tarihi geçmişine ışık tutmaktadır. Orhun yazıtları, söylev türünde yazılmış ilk edebi eserdir. Orhun abideleri sayesinde Türk dilinin gelişmişlik düzeyine ait bilgiler ulaşılmaktadır. Orhun abidelerinde gelişmiş ve akıcı bir dil kullanılmıştır.

Orhun yazıtları, tarih, coğrafya, edebiyat konusunda kaynaklık yapmaktadır. Orhun abidelerinde, hem dini hem de diğer konularda da bilgilere yer verilmiştir. Orhun yazıtlarında idarecilerin ve devleti yöneten padişahların bilgilenmesi için bilgiler verilmiştir ve yine orhun yazıtlarında devleti yöneten padişahlarının yaptıklarının hesabının sorulacağı belirtilmiştir. Ayrıca Orhun yazıtları, Türk tarihi, Türk toplumunun yaşam biçimi ve Türk toplumunun dünyaya bakışı konusunda bilgiler sunmaktadır.

Orhun yazıtlarını Strahlenberg denilen bir bilim adamı bulmuştur ve 1893 yılında Orhun yazıtlarını Wilhelm Thomsen okumuştur. Orhun yazıtlarının bir kısmı Göktürk alfabesiyle kaleme aınırken bir kısmı ise Çin alfabesi ile yazılmıştır.

Orhun Yazıtları Özellikleri Orhun Abidelerinin Özellikleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.