Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

Orhun Kitabelerine Göre Hükümdarın Görevleri Nelerdir

Orhun Kitabeleri Türk edebiyatı için son derece önemli bir kaynaktır. Çünkü Göktürk alfabesi ile kaleme alınan Orhun Kitabeleri, gerek Türk milleti hakkında gerekse Türk hükümdarları arasında çok fazla bilgiler içermektedir. Bu yazımızda Orhun Kitabelerine göre hükümdarın görevleri nelerdir kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri szlere aktaracağız.

gktrkkitabeleri_1256559608Orhun Kitabelerinde hükümdarların halka ve devlete karşı görevleri hakkında da bir çok hususa değinilmiştir. Orhun Kitabelerinde de belirtildiği gibi hükümdar devletin başına geçip tahta çıktıktan sonra ülkede uygulanan yasaları düzenlemeye gitmişlerdir ve genellikle tüm hükümdarlar ülkeye düşma olan birlikleri mağlup ederek Türkleri bir bayrak altında birleştirmişlerdir.

Orhun Kitabelerinde yer alan bilgilere göre hükümdarların birinci vazifesi halkı bir arada tutarak ülkede birlik ve beraberliği sağlamaktadır. Bununla birlikte halkın geçim kaynaklarını gözetmek, halkın beslenme ihtiyaçalrı başta olmak züere tüm ihtiyaçlarını karşılamak, yoksul olan kişileri giydirip yedirmek hükümdarın yükümlü olduğu sorumlulukların başında gelmektedir.

Orhun Kitabelerine göre hükümdarlar akıllarını ve bilgeliklerini halkın gerek ekonomik seviyesinin gerekse refah düzeyinin yükselmesi için kullanmalıdır ve topraklarını genişleterek vatandaşlarının sayısını arttırmak için çalışmalıdır. Bununla birlikte ülkenin çıkarlarını ve güvenliğini de korumak öncelikle hükümdarın görevidir.

Orhun Kitabelerine Göre Hükümdarların Görevleri Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz