Orhan Pamuk Hayatı ve Eserleri

Orhan Pamuk hayatı, orhan pamuk kimdir? Orhan Pamuk kitapları, Orhan pamuk eserleri, orhan pamuk biyografi, orhan pamuk hakkında kısaca, orhan pamuk ne zaman Nobel ödülü aldı?

Ferid Orhan Pamuk 1952 yılında İstanbul’da doğdu. Nobel edebiyat ödülünü alan ilk ve tek Türk yazardır. Bütün kitapları resmi olarak 11 milyondan fazla sattı. Eserleri altmıştan fazla dile çevrildi. 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü aldı. Time dergisi tarafından yine aynı yıl dünyanın en etkili yüz ismi listesine girdi.

Yazarlığa 1974 yılında başlayan Orhan Pamuk sayısız ödül sahibidir. İlk yazısı Karanlık ve ışık 1979 yılında yayınlandı. Ayrıca bu yazı Milliyet Öykü Yarışması’nda birinci seçildi. 1982 yılında Cevdet Bey ve Oğulları adıyla yayımlandı. Kitabı Orhan Kemal Ödülü kazandı.

1984 yılında Sessiz Ev adlı ikinci romanı yayımlandı. Aynı yıl Madaralı Kitap Ödülü’nü kazandı. Kitabın Fransızca tercümesi Fransa’da kısa zamanda bir milyondan fazla sattı. Yazar bu kitapla Fransa’da Prix de la Decouverte Europenne kitap ödülüne layık görüldü. 1985 yılında yayımlanan romanı Beyaz Kale 1990 yılında Amerika’da  Independent Award for Foreign Fiction ödülü kazandı. Bundan sonra yurtdışında adı en çok duyulan yazarımız oldu. 1999 yılında yazdığı Öteki Renkler adlı kitabı yine aynı ilgiyi gördü. 1992 yılında Ömer Kavur’un yönettiği Gizli Yüz adlı sinema oyununun senaryosunu yazdı.

2006’da Nobel Edebiyat Ödülü aldıktan sonra 2007 yılında Cannes Film Festivali’nde jüri üyeliği yapmıştır.

Eserleri:

-Cevdet Bey ve Oğulları
-Sessiz Ev
-Beyaz Kale
-Kara Kitap
-Gizli Yüz
-Yeni Hayat
-Benim Adım Kırmızı
-Öteki Renkler
-Kar
-İstanbul: Hatıralar ve Şehir
-Babamın Bavulu
-Masumiyet Müzesi
-Manzaradan Parçalar
-Saf ve Düşünceli Romancı

opamuk

16 yorum

  1. hazırlayanın ellerine sağlık tam istediğim gibi olmuş orhan pamuk kimdir kısa ve öz, ödevim bitti, yayında yapımda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.