Organik Ürünlerin Diğer Ürünlerden Farkı

Organik ürünler ile konvansiyonel ürünler arasındaki farklar nelerdir hakkında bilgi kısaca, organik ürünlerin diğer ürünlerden farkı.

Organik ürünler ile diğer tarım ürünleri arasında oldukça büyük farklar bulunmaktadır. Yetiştirilişi ve insan sağlığına zararsız olması gibi farkların yanı sıra en büyük fark bu ürünlerin üretimden pazarlamaya tüm aşamalarının kayıt altına alınıyor olmasıdır. Böylece bunlara organik sertifikası rahatlıkla verilmekte tüketici de rahatlıkla satın almaktadır.

Tarım ilaçları, kimyasal veya sentetik gübreler organik ürünlerin üretiminde asla kullanılmaz. Bunun böyle olduğunu garanti altına almak için de üretimden depolamaya, depolamadan pazarlamaya değin tüm aşamalar kontrol altında tutulur. Her aşamada belgelendirme yapılır ve tüm koşulları yeterli olan ürüne organik sertifikası verilir. Organik tarım kanunu (5262 sayılı kanun) 01 Aralık 2004 tarihinde çıkarılmış, organik tarımın esasları ve uygulanmasına ilişkin yönetmelik de 10 Haziran 2005 tarihinde çıkarılmıştır. Bunlar doğrultusunda organik ürün yetiştirilir, ambalajlanır ve etiketi vurulup satışı gerçekleştirilir.

Hormonlar ve diğer çeşitli kimyasallar bu ürünlerin tüketiciye ulaşana kadarki hiçbir aşamasında mevcut değildir. Bu sebeple daha sağlıklıdırlar. Bu ürünlere güvenebilmek için bu denli kontrol yapılmasından ve yetiştirilişinin daha zahmetli olmasından dolayı bu ürünler daha pahalıdır. Yurt dışından bu ürünlere büyük talep vardır.

Organik Ürünlerin Diğer Ürünlerden Farkı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.