Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ekim 2021

Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir İleri Sözünü Hangi Savaştan Önce Söylemiştir?

Bu yazımızda Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri sözünü hangi savaştan önce söylemiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Milli Mücadele yılları, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından anlaşmazlığa düşen İtilaf Devletleri’nin işgal saldırıları nedeniyle 1919 – 1922 yılları arasında yaşanmıştır. Savaştan hemen sonra Anadolu üzerinde yaşanan bu şanlı mücadele milletin zaferiyle sonuçlanmıştır.

İrili ufaklı birçok savaş ve meydan savaşının yaşandığı Milli Mücadele yıllarında 1922 yılında Başkumandanlık Meydan Muharebesi de vardır. Meydan savaş, bir veya birkaç günde meydanda yapılıp iki taraftan birinin galibiyet sağlayıncaya kadar devam eden savaştır.

Mustafa Kemal, Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nde düşmanı bozguna uğratmıştır. Düşmanında ardını bırakmayarak “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir!” diyerek telkinde bulunmuş ve hedef göstermiştir. Bu savaşın sonucunda zafer kazanılmıştır. 30 Ağustos Zafer Bayramı bu nedenle kutlanmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. hikmet dedi ki:

  Büyük taarruz öncesi söylemiştir.

 2. Müge dedi ki:

  ordular ilk hedefiniz Akdeniz ileri sözü hangi savaştan önce söylenmiştir sorusuna çok güzel bir yanıt olmuş. Sayenizde ödevler biter :)

  1. Anonim dedi ki:

   Haber yok hayat var Neden para yok çünkü hayat bir başka para.

Yorum Yaz