Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2018

Önemli Türk Destanları

Türklerin önemli destanları nelerdir. Bu yazımızda önemli Türk destanları ve kısaca bu destanlarda ne anlatıldığını aktaracağız. Önemli Türk destanları Alp Er Tunga destanı, Oğuz Kağan destanı, Türeyiş (Yaradılış) Destanı, Ergenekon Destanı, Göç Destanı, Manas Destanı, Dede Korkut Hikâyeleri ve bu destanlarda anlatılan olaylar hakkında bilgi

Önemli Türk Destanları
Alp Er Tunga Destanı iskit Hükümdarı Alper Tunga’nın ölümü üzerine yakılan bir ağıttır.
Oğuz Kağan Destanı Mete Han’ın hayatı ile Orta Asya’da siyasal birliği sağlaması ve ülkesini oğullan arasında bölüştürmesini anlatır. Hunlara ait olan bu destan Türklerin ortak destanıdır.
Türeyiş (Yaradılış) Destanı Uygur Destanı’dır. Bir Hun ha­kanının kızlarını tanrılarla evlendirmesi bu evlilikten doğan çocukların bozkurt ruhuna sahip olmaları ve böylece çoğaldıkları anlatılır.
Ergenekon Destanı Göktürk destanıdır. Bir savaştan yenik çıkan Göktürk’lerin Ergenekon denilen yerde gizlenip çoğalmaları ve ardından Ergenekon topraklarından çıkmak için verdikleri mücadele anlatılır.
Göç Destanı Uygur destanıdır. Kutsal bir kayanın yok olması ile Türk ilinde başlayan kıtlıkla beraber göç etmek zorunda kalındığı anla­tılır.
Manas Destanı Kırgızlara aittir. En uzun Türk destanıdır. Birleşmiş Milletler tarafından 2000 yılında dünyaya tanıtılmıştır.
Dede Korkut Hikâye­leri Oğuz Kağan Destanı’ndaki olaylar ayrı ayrı anlatılmış. 16. yüzyıl sonlarında yazıya geçirilmiştir. Destanla halk hikâyesi arasında bir geçiş özelliği gösterir

Türk destanları nelerdir özellikleri ve hakkında bilgi kısaca

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Sıla dedi ki:

  Burda Çanakkale destanı eksik bilginize

  1. rest dedi ki:

   çanakkale destanı yapay destanlara girer ve sayılmaz.

 2. bale dedi ki:

  bu site çok güzel oolmuş

 3. efecan dedi ki:

  güzel

 4. sıla dedi ki:

  ne içtiniz ?? :D

 5. Ysg dedi ki:

  çok teşekkür ederim ellerinize sağlık

  1. Fatma Nisa KAYA dedi ki:

   Çok güzel olmuş hemen yazdım hem de kısa.

 6. batuhan dedi ki:

  selammm gençlikk :) :D

 7. Emirhan dedi ki:

  Merhaba , bu site çok güzel bir site tüm ödevlerimi buradan yapıyorum. Bu sitede emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim . :)

 8. qaRdeShh dedi ki:

  destanlarımız tarihimiz açısından çok önemli bence

Yorum Yaz