Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Onbaşı Nezahat Kitap Özeti ve Konusu Kısa

Aşağıda Onbaşı Nezahat kitap özeti ve konusu kısa kısaca olarak ele alacağız.

Nezahat Onbaşı isimli kitabın konusu şu şekildedir:

Kurtuluş savaşı kadın kahramanlarından Nezahat Onbaşı’nın yaşadığı olayları konu edinerek özellikle çocuklar tarafından bunun bilinmesini amaçlayan bir konusu bulunmaktadır.

Nezahat Onbaşı isimli kitabın özeti şu şekildedir:

Nezahat, asker bir babanın kızı olarak dünyaya gelmiştir. Kurtuluş savaşı dönemince Milli Mücadele devri sıralarında düşman işgalinden kurtulması elzem olan Anadolu toprakları üzerinde yaşayan Nezahat, Yarbay Hafız Halit Bey’in kızı olarak bilinmektedir.

Yarbay Hafız Halit Bey, son derece vatanperver, düşmana karşı amansız, zalime karşı kuvvetli, işgalcilere karşı vatanını müdafaa eden bir yiğit komutandı. Savaş ortasında doğan ve savaş şartlarında yetişmek durumunda kalan Nezahat da babasını örnek alan ve düşmanla amansız bir mücadele sürdürmek isteyen bir kız çocuğu olmuştur.

Savaş döneminin en zorlu şartlarında yetişen Nezahat cesur, yürekli, kararlı, vatanını seven biri olarak mili ve manevi değerlere sahip olarak yetişmiştir. Babası gibi düşmanla mücadeleye her an hazır olan Nezahat, yetişkinlik dönemlerinde de askeri başarılar elde etmeye başlamıştır. Askeri düzen içinde askere yardım etmesi ve zaferlerin kazanılmasında kilit rol oynamıştır.

Nezahat’e, meclis tarafından onbaşı unvanı verilmiştir. Kurtuluş Savaşı’nın kadın kahramanları arasında yer almayı başaran Nezahat Onbaşı, askeri dehası ile dönüm noktaları oluşturmuştur.

Onbaşı Nezahat Kitap Özeti ve Konusu Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ilayda dedi ki:

    sayenizde 2 artı aldım, Onbaşı Nezahat Kitap Özeti ve Konusu Kısa işime yaradı ödevimde, ben Yozgat kızları içinde en güzeli olarak yazıyorum, hem de çalışkanım, tembellere kapak olsun!

Yorum Yaz