Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2021

Ön Yargılı Olmak İle İlgili Kompozisyon

Ön yargılı olmak ile ilgili sözler hakkında bilgi kısaca özet, Ön yargılı olmak ile ilgili kompozisyon

Ön yargılı olmak ile ilgili bir kompozisyon hazırladık size. İnsanların bazı kişilere ve olaylara karşı belirli bir düşüncesi vardır ve belirli bir tutum takınabilirler. Buna ön yargı denir. Zaman zaman bazı şeyleri ön görmek dışında çok doğru bir özellik değildir.

Ön yargı insanların birbirine karşı acımasız olmasına neden olur bu nedenle doğru bir davranış değildir. İnsan her ne düşünürse düşünsün kişi ya da olay göründüğü gibi olmayabilir, altından tam tersi bir durum çıkabilir. İnsanlar ön yargılarıyla kötü bir durumu önceden fark ederek bu durumdan kurtulduklarını düşünürler, yani kendilerine göre kardadırlar. Ancak çok yanlış bir davranış içindedirler. Örneğin bir anne yemek yapmak isteyen kızına sen beceremezsin şimdi yapma derse kızına karşı ön yargılı davranmış olur. Bu da kızının zararına olur, hevesi ve belki de kendine güveni kırılır. Kız da annesinin sözünü dinleyerek yemek yapmaktan vazgeçer.

Bazı zamanlarda da ön yargılı olmaktan fayda görülebilir. Örneğin bir baba oğlunun kız arkadaşına karşı ön yargılı davranarak oğluna kız arkadaşından ayrılmasını söyler ve oğlu da babasının sözünü bir süre dinlemez. Ancak biraz daha zaman geçip kızın kötü özelliklerini görünce ayrılır ve babasının ön yargısının doğru olduğunu anlar.

Her insanın az ya da çok ön yargısı vardır. Çok ön yargılı insanların söyledikleri şeyler, düşünceleri bizi etkileyebilir. Bu insanlardan çok fazla etkilenmemeyi öğrenmeli ve insanları dış görünüşlerine, görünürdeki huylarına göre yargılamamalıyız. İnsanlar ya da olaylar her zaman göründüğü gibi olmayabilir. Ön yargıları azaltmak herkes için faydalı olacaktır.

Ön Yargılı Olmak İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Rahimcan dedi ki:

  Harika çok iyi bir fikir

 2. Anonim dedi ki:

  Harika çok güzelmiş…
  Bir şeyler kattı bana
  İlime yaradı

 3. Anonim dedi ki:

  ön yargılı olmak kötü bir huydur

 4. MARULOFFİCAL dedi ki:

  ben marulum ben marulum ben marul ben marul zazaza XD -.- -,- *-*

  1. Anonim dedi ki:

   Sen hiyarsin sen hiyarsin sen hyar

Yorum Yaz