Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Aralık 2021

Ölçü Biriminde Yapılan Yenilikler

İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi, Atatürk zamanında Ölçü Biriminde Yapılan Yenilikler Nelerdir Kısaca Bilgi verelim.

Osmanlı döneminde saat, takvim ve ölçü birimlerinde Batılı devletlerden farklı uygulamalar vardı. Bu uygulama farklılığı sosyal ve siyasi hayatta bazı karışıklıklara neden oluyordu. Osmanlı Devleti, son zamanlarında bu karışıklığı gidermek için ölçü birimleri ve takvimlerde bazı düzenlemeler yapsa da bunlar yeterli olmamıştı. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte yapılan pek çok inkılap arasına saat, takvim ve ölçülerde yapılan inkılaplar da girmiş oldu.

Zaman Ölçülerindeki Değişiklikler

26 Aralık 1925 tarihinde TBMM’de çıkan bir kanunla Avrupa’yla ticaretin kolaylaşması için, Osmanlı Devleti zamanında kullanılan Hicri ve Rumi Takvim yerine Miladi Takvim’e geçilmesine karar verildi. 1926 yılından itibaren Miladi Takvim kullanıldı. Takvimdeki değişikliklerin yanı sıra 1935 tarihinde çıkarılan bir kanunla haftasonu tatili cumadan pazara alındı. Yine aynı kanunla resmi ve milli bayram tatillerinde de yeni bir düzenleme yapıldı.

Güneşin doğuş ve batış saatine göre düzenlenen alaturka saatler yerine günümüzde kullandığımız 24 saat esasına göre çalışan saatler kullanılmaya başlandı. Böylece zaman karışıklıklarının önüne geçildi.

Ölçü Birimlerindeki Değişiklikler

1928 yılında çıkarılan bir kanunla Arabi rakamlar yerine uluslararası rakamların kullanılması kararlaştırıldı. 1931 yılından itibaren karış, arşın, endaze gibi ağırlık birimlerinin yerine metre ve kilogram ölçü birimlerinin kullanılmasına karar verildi. Farklı ölçü birimleri birleştirilmiş oldu.

Takvim ve Ölçü Birimlerinde Yapılan Yeniliklerin Faydaları

Batı ülkeleriyle yapılan ticari faaliyetlerin daha kolay yönetilmesi kolaylaştı. Ülkenin her yerinde ölçü, takvim ve saat birimlerinde birlik sağlanmış oldu.

Ölçü Biriminde Yapılan Yenilikler Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Başak dedi ki:

    ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SAOLN ÇOK İŞİME YARADI :)

  2. misafir002 dedi ki:

    teşekkürler.Çok işime yaradı

  3. pınar dedi ki:

    ölçüler alanında yapılan yeniliklerin tarihlerini tablo halinde yazıp gönderir misiniz lütfen

Yorum Yaz