Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ocak 2021

Okuma Sevgisi Nedir Niçin Önemlidir

Çocuklara-Kitap-OkumaKitap okuma alışkanlığı insanın kişilik ve zihin gelişimini sağlayan ve hızlandıran bir alışkanlıktır. Kitap okuyan ve kitap okumayı bir alışkanlık haline getiren kişilerin düşünce yapıları gelişirken aynı zamanda da hayal dünyaları gelişir, kelime hazinesi artar ve belirli bir bilgi birikimine sahip olurlar.

İnsanlar için kitap okuma alışkanlığı en kolay ve en etkili öğrenme yöntemidir. Gelişmiş ülkelerin toplumlarına baktığımızda vatandaşların sahip oldukları bilgilerin %55’lik oranını kitap okuyarak edindiklerini söylemek mümkündür. Gelişmemiş ülkelerde ise durum oldukça farklıdır. Gelişmemiş ülkelerin toplumlarında kitap okuma alışkanlığı edinilmediğinden dolayı yaşanan gerek toplumsal gerekse bireysel sorunların temelinde kitap okuma alışkanlığının olmaması yatmaktadır. Çünkü gelişmemiş ülkelerin toplumunda yaşayan insanlar kitap okumaları gereken boş zamanlarını aslında kendilerine hiç bir faydası olmayan boş işlere harcamayı yeğlemektedir.

Kitap okuma alışkanlığının kazanıldığı ve gençlere de küçük yaşlarda okuma alışkanlığının kazandırıldığı toplumlarda geleceğe doğru emin ve büyük adımlarla koşmak daha kolaydır. Çünkü bu toplumlarda kitap okuyan nesil oldukça fazladır ve bu kişiler kitap okuyarak aynı zamanda kendilerini geliştirmişlerdir ve ülkelerine de faydalı birer vatandaş olmayı başarmışlardır. Ayrıca kitap okumayı kendisine alışkanlık haline getirmiş olan öğrenciler hazırlandıkları sınavlarda da kitap okumanın faydasını görmektedir. Çünkü çok fazla kitap okuyan insanlar okuduklarını daha hızlı anlayarak kavrayabilirler ve diğer öğrencilere göre bir adım daha öne geçerler.

Kitap okumayı seven insan her okuduğu kitapta adeta bir uçan halıya biner ve okuduğu kitabın dünyasına doğru yol alır, o kitapta kendisine benzettiği bir kahramanı mutlaka bulur ve empati yeteneğini de geliştirerek kendisini o kahramanların yerine koyarak olay ve durumlar karşısında neler yapabileceğinin muhakemesini yapar. Böylece kişilerin kitap okurken empati yetenekleri de gelişmektedir.

Okuma Sevgisini Anlatan Yazı Örneğimiz İle İlgili Yorum ve Önerilerinizi Aşağıdaki Yorum Alanı Aracılığı İle Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz