Okullarda Hangi Tür Kıyafetler Serbest

Geçen gün, Milli Eğitim Bakanının katıldığı bir açılış törenini izleme fırsatı buldum. Bakan, konuşmak için kürsüye geldiğinde son zamanların en çok tartışılan konusu olan serbest kıyafetlerle ilgili bir açıklama daha yaptı. Dinleyiciler arasında, serbest kıyafete pankartlarla tepki gösterilmesi Ömer DİNÇER’i açıklama yaptırmak zorunda bıraktı. Ben de önemli notlar aldım. Konu ile ilgili serbest kıyafet yönetmeliğini irdeleyerek geçtiğimiz günlerde sitemiz takipçilerine bazı bilgiler aktarmıştık. Ancak sitemize gelen yorumlardan anladığımız kadarıyla kimi öğrenciler giyebileceği kıyafetler sınırının ne olduğunu tam olarak bilmiyor. İşte bizzat Bakan’ın konuşmasını dinleyen biri olarak en net bilgileri aktarayım hemen size.

etut
Bakan DİNÇER, serbest kıyafetle ilgili konuşmasına başlarken, öncelikle neden böylesine bir uygulamaya geçtiklerine dair geçmişten ve günümüzden örnekler vererek açıklama yaptı. Temel eksende öğrencilerin kendilerini gerçekleştirebilmelerine olanak sağlama fikri vardı. Askerî bir yönetim anlayışının göstergesi olarak gösterilen bir uygulamaya son vererek daha demokratik bir uygulamaya geçtiklerini ifade eden Dinçer, okul müdürlerine de ricada bulundu. Onlara, gelecek eğitim sezonunda yasal olarak uygulanması  gereken serbest kıyafet yönetmeliğinin şimdiden uygulayabileceklerini belirtti. Bu kapsamda okula sivil kıyafetle ve uzun saç ile gelen öğrencilerin derslere alınmasını istedi. Yönetmeliğin ileri tarihli olmasının sebebinin kıyafet üretimi yapan tekstilcilerin bu duruma hazır olmaları içindir, dedi.

Ben konuşmanın özellikle, ne tür kıyafetlere serbestlik olduğu konusuna kulak kabarttım. Ki bence, en önemli sorun bu konuda yaşanacak. Bakan, hangi tür kıyafetlerin giyileceği konusunda sınırların yönetmelikle çizildiğini belirterek bu konudaki denetmenlerin de okul idarecileri ve öğretmenlerin olacağını belirtti. Bilhassa, kız öğrencilerin kılık kıyafet seçimi konusunda ailelere yönelik de bilgilendirme çalışması yapılacağını ifade ederek, çocuklara kıyafet seçim olanağını sunan ailelerin bu geçişteki en önemli mihenk taşı konumunda bulunacağını sözlerine ekledi.

Yönetmeliğe baktığımızda, bazı çizgilerin esnek olduğunu görüyoruz. Örneğin kılık kıyafetlerde renk seçimlerine değinilmemiş. Bu bizce çok önemli bir sorun. Şöyle ki, öğrenciler mizahi ya da politik amaçlı renk seçimlerine gidebilir. Bunun örneklerini, serbest kıyafet uygulamasını henüz başlatan kimi okullarda gördük bile. Öte yandan uzun kol – kısa kol tartışması da çok su götürür. Kıyafetin uzun ya da kısa kol olduğuna nasıl karar verilecek. Benim merak ettiğim bu tarz sorular da Bakan’a sorulmaya çalışıldı ancak kendisi genel açıklama yapmayı tercih etti. Tamamen geçiş sonrası zannedersem bu uygulamanın artıları ve eksilerini daha net bir şekilde görebileceğiz.

derszamani.net Editörü ( Hakan Mertcan) [İzinsiz kopyalanamaz]

24 yorum

  1. iyi hoş ama aradaki maddi aralık çok belli olacak okul kıyafeti ile hiç sorunolmuyor herkes aynı kıyafetleri giyiyor ama maddi durumu olmayanlar gerçekten çok pasif kalacaklar ayrıca birde başkalaı her gün farklı kiyafetle gelirken sizin yada bir başkasınınaynı kıyafeti 2 gün üst üste giymesi bile sorun olacak

  2. ben okulda bir de ingiltere amerikada oldugu gibi kantin istiyorum. onlar kendileri aliyor yemeklerini istedigi masaya oturup yiyorlar ..

    ben okul serbestliginde kizlar etek ve dar
    pantolon giymek yasak asiri kisa kollu ve askili giymek yasak die duydum kuzenimin okulunda yapilmis ole dedi eger meb e kantin olayi bildirilirse sevinirimm…

  3. iyi hoş güzel oldu diyorsunuz da okullardaki sosyal farklılığı nasıl ortadan kaldıracaksınız? arkadaşlarım okul gezisine bile okul formasıyla giderken bu insanlar her gün giyecek kıyafeti nereden bulacaklar?

  4. iyi hoş söylüyorsunuz serbest diyorsunuz fakir aileler nolacak beki serbest olursa kim öğrenciolduğu nasıl beli olacak okul içine yabancı kişiler girdiğinde nasıl anlaşılır ben serbest kıyafette katılmıyorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.