Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

Okullarda Elektriğin Yol Açabileceği Tehlikelerden Korunmak İçin Alınması Gereken Önlemler

Okullarda Elektriğin Yol Açabileceği Tehlikeler hakkında bilgi kısaca, Okullarda Elektriğin Yol Açabileceği Tehlikelerden Korunmak İçin Alınması Gereken Önlemler.

Koruyucu yalıtım, üstünde durulmakta olan zeminin yalıtımı, gerilimin küçük kullanımı, sıfırlama yapmak, topraklama yapmak elektrik çarpmasından korunmak için yapılması gereken genel düzenlemelerdir.

Resmi Gazete’de (22798 sayılı) 25 Ekim 1996 tarihinde yayınlandığı üzere elektrik iç tesisleri yönetmeliği kaçak akım rölesi kullanmayı zorunlu kılmaktadır. TEDAŞ da bunu zorunlu tutmaktadır.

Yukarıda bahsedilen düzenlemelere göz atalım:

Koruyucu Yalıtım: Elektrikle çalışan cihazların her bölümü gerilim altında çalışmaz. Fakat bu kısımlar yalıtım hatası olursa elektriklenebilir. Bu sebeple buraların izoleli yapılmasına koruyucu yalıtım denir. Örnek vermek gerekirse temizlik aracı sapı, penselerde el ile tutulacak kısım, tornavidalarda el ile tutulacak kısım gibi.

Üstünde Durulmakta Olan Zeminin Yalıtımı: Bazı elektrikli cihazlar mobil olabileceği gibi bazılarının yeri de sabit olabilir. Bu gibi durumlarda bu cihazların üstünde durdukları yer yalıtılır. Örnek vermek gerekirse elektrik panosunun tabanına lastik paspas, tahta ızgara gibi yalıtıcı araçlar konulması gibi. Bu önlem alınırsa elektrik kaçakları gerçekleştiğinde insan toprağa göre yalıtılmış konumda olur ve zarar görmez.

Gerilimin Küçük Kullanımı: Her düzenleme yapılsa bile, ne kadar dikkat edilirse edilsin elektrik kaçakları ve dolayısıyla elektrik çarpma vakaları yaşanabilir. Böyle bir durumda bu çarpmanın çok büyük olmaması için elektrikli araçlar 42 volt gerilimle çalıştırılır. Böyle çalıştırılan elektrikli bir aracın ayrıca topraklanması gerekmez. Örnek vermek gerekirse havuz içinde alternatif akımla çalışan lambalar gibi. Zaten bunların üretiminde fişler aynı yerde mevcut olabilecek yüksek gerilimli prizlere uymamak üzere tasarlanma yapılır.

Sıfırlama: Nötr bir iletkenin elektrikli aracın şasesine bağlanması işlemidir. Doğrudan ve etkili bir bağlama için bakır iletken kullanılır ve kesit alanı en az 10 milimetre kare olarak seçilir.

Topraklama: Yukarıda da belirtildiği gibi elektrikli cihazların madeni kısımlarında kaçak olabilir. Bunun için bu kısımların toprak ile arasında bağlanması yapılması gerekmektedir. Yani elektrikli cihazlar olan torna, freze, matkap, kompresör vesairenin gözle görülebilir toprak bağlantıları mevcut olmalıdır. Bazı çatılar da çelik konstrüksiyon olduğundan dolayı aynı problem mevcuttur. Buralarda da paratoner adı verilen cihazla topraklama yapılır. Topraklama devresinin sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Bunlar düşük dirençli iletkenden yapılmış olması, o cihazda oluşabilecek en büyük akımı taşıyabilecek olması, korozyon ve mekanik direncinin yüksek olmasıdır. Elektrik tesisatlarının yıllık periyodik belgeleri olur. Bu belgelerde topraklama devreleri direnci ohm cinsinden yazılır. Böylece buraya bakılıp 10 ohm’dan büyük levhaların ek topraklama yapılması gerektiği anlaşılır. 

Kaçak Akım Rölesi: Bu röle tüketici devrede bulunur ve basit bir mantıkla elektrik kaçaklarını önlemektedir. Gelen ve giden akımların eşit olup olmaması rölenin çalışmasını sağlayan parametredir. Eğer eşitlik yoksa devre bu cihaz tarafından otomatikman kesilir. Bu da insanın vücudundan akım geçen duruma denk gelir ve bu akım büyümeden güvenlik sağlanmış olur. Bu röleler topraklama gerektirmediğinden mobil cihazlarda güvenle kullanılabilir. Büyük önem taşıdıklarından isimleri Hayat Koruma olarak da geçer. 

Bu temel düzenlemelerin yanında başka bazı önlemler de mevcuttur. Bunlar da maddeler halinde şu şekildedir:

– Atölye gibi büyük ve yüksek gerilimli cihazların bulunduğu ortamlarda tüm cihazları kontrol eden bir ana şalter olmalıdır.

– Geçişi güçleştirecek malzemeler elektrik panolarının önlerinde bırakılmamalıdır.

– Yeşil ve kırmızı renkler sırasıyla çalıştırma ve durdurma tuşlarına denk getirilmelidir. Kollu veya çevirmeli düzeneklerde 1 ve 0 etiketleri kullanılabilir.

– Çoğu atölyede makine tezgahları kumanda mevkinin göremeyeceği yerlerdedir. Bu sebeple elektrik açıldığında uyarı sesi veren bir cihaz konmalıdır.

– Topraklanmış prizli ortamlarda elektrikli el aletleriyle iş yapılabilir.

– Elektrikli el aletlerinin açma kapama tuşlarında yaylı anahtar olmalıdır. Böylece basınca çalışır bırakınca durur.

– Sigortalar kapalı dolaplarda yer almalıdır, elektrik kablolarının döşenmesi güzel yapılmış olmalıdır, fiş ve prizler kırık olmamalıdır.

– Su damlası ve tozdan korunmak önemlidir. Özellikle aydınlatma lambaları, fişler ve prizler bunlardan korunmuş tipte yapılmalıdır. Buna etanş denir.

– Tehlikeli ortam yakınında sigorta bulundurulmamalıdır.

– Elektrik sistemine ait metal parçalar dumana veya buhara maruz kalan ortamlarda ise korozyon koruması yapılmalıdır. Yani bir boya ile boyanmalıdır.

– Statik elektrik yüklü cisimlerin birbirine temas ederek kıvılcım oluşturması veya patlama yaratmasından korunmak için nemlendirme, birbirine bağlayıp topraklama, iyonizasyon gibi yöntemler uygulanmalıdır.

 Okullarda Elektriğin Yol Açabileceği Tehlikelerden Korunmak İçin Alınması Gereken Önlemler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Adınız ... dedi ki:

  Çok tşkr ederm

 2. sude dedi ki:

  Sadece 2 bilgi aldım ben katiyen bu siteyi tercih etmem ya irenç ve öz dü

 3. rumeysa dedi ki:

  idare eder

 4. esma dedi ki:

  çok köyü berbat

 5. teşekkür dedi ki:

  çok teşekürler çok işime yaradı ödevimi yaptım sağolun .

 6. İsmail dedi ki:

  Çok güzel bir site çok faydalı oldu teşekkürler

Yorum Yaz