Okula Başlamadan Önce

Uzmanların en çok önem verdiği konu şüphesiz okul öncesi eğitimler. Çünkü ağaç yaş iken eğilir sözüne binaen çocuğu okul öncesinde okula küstürmek eğitim hayatından hiçbir şey beklememektir. Bu şekilde bir sonu çocuğunuza yakıştıramıyorsanız lütfen söyleyeceklerimize kulak verin. Çocuk ilk okula başladığında elbette okul fobisi yaşayacaktır çünkü farklı çevre, farklı deneyim ve farklı arkadaşlıkları görecektir. Öncelikle bu konuda çocuğunuzu olabildiğince okula karşı motive etmelisiniz ve okulun aslında gerekli bir kurum olduğunu anlatmalısınız. Öncelikle çocuğunuza davranış ve metot öğretmek yerine kendi davranışlarınızı incelemeli ve bunları düzeltmelisiniz. Sonuç olarak sigarasının dumanını bırakırken “sakın sigara içme oğlum” diyen bir ebeveyn ne kadar inandırıcı olabilir ki?

cocukanaokulu

Çocuklar okul yaşantısına başlarken onları yaptıklarından ötürü suçlamaktan vazgeçin. Çünkü onlar yetişkin değiller ve bunu ilk defa yaşıyorlar. Elbette siz okulda onu bırakırken ağlayacaktır, elbette eve gidince hepinizden nefret ediyorum diye bağıracaktır. Her gün okula bıraktıktan sonra ağlamasın diye beklemekten vazgeçin çünkü her düştüğünde yanınızda olacağınızı sanması tamamen onu dışarıya bağımlı bir çocuk haline getirecektir. Sonuç olarak bundan sadece 20 yıl sonrasını da düşünün üniversitede de sizden ayrı bir ev tutmak için can atacaktır, zorla yanınızda tutamayacağınız gibi şimdi de kendinizi zorlayarak yanında kalmayın.

Çocukların hayatında ilk defa karşılaşacağı bu durumdan endişe duyması tamamen normal bir durumdur. Sürekli rehber öğretmenlerle konuşmalı ve gelişimi konusunda bilgi almalısınız.

derszamani.net

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.