Okula Başlama Yaşı Yeni Sistemde Kaç Olacak ?

Dinçer'den sınav modeli ve 66 ay açıklamasıSitemiz derszamani.net’e bugünlerde 4+4+4 eğitim sistemiyle ilgili olarak, özellikle 2012-2013 eğitim öğretim yılı okula başlama yaşıyla ilgili olarak yoğun sorular geliyordu. Kaç aylık çocuklar okula başlayabilecek. 64, 65 ,66, 67,68,69,70 ya da 71 aylık çocuklar okula başlayabilecek mi? Milli Eğitim Bakanı Dinçer, milyonlarca öğrenci ve ailesini ilgilendiren konulara açıklık getirdi.

Okula Başlama Resmî Olarak Açıklığa Kavuştu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı için 30 Eylül 2012 tarihi itibarıyla 66 ayını tamamlayan tüm çocukların okul kayıt işlemlerinin e-okul sistemi üzerinden merkezi olarak yapılmasını, 60-66 ay arasındaki çocukların ise velisinin yazılı isteği ile gelişim yönünden hazır olduğu anlaşılanların ilkokula devamlarının sağlanmasını kararlaştırdı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ”12 Yıllık Zorunlu Eğitime Yönelik Uygulamalar” konulu genelge yayımladı.

6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile zorunlu eğitim süresinin 8 yıldan 12 yıla çıkarıldığı ve bazı yeni uygulamaların gündeme geldiğini anımsatan Dinçer, yeni uygulamaların daha etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla söz konusu kanunla getirilen düzenlemelerle ilgili olarak yapılacak uygulamaları açıkladı.

Zorunlu eğitimin 4 yıl ilkokul, 4 yıl ortaokul ve 4 yıl da lise eğitimini kapsadığını belirten Dinçer, öğrencilerin öğrenim gördüğü birinci 4 yılın (1, 2, 3, 4. sınıflar) ilkokul, ikinci 4 yılın (5, 6, 7, 8. sınıflar) ortaokul ve üçüncü 4 yılın (9, 10, 11, 12. sınıflar) ise lise şeklinde isimlendirileceğini kaydetti.

Genelgeye göre, ilkokullar ile ortaokullara ilköğretim veya ilköğretim kurumları, liselere ise ortaöğretim veya ortaöğretim kurumları denilmeye devam edilecek.

Veliler, okul yönetimleri ve mülki amirler ilköğretim öğrencilerinde olduğu gibi ortaöğretim öğrencilerinin de okula devamını sağlamakla yükümlü olacak.

2012-2013 eğitim ve öğretim yılı için 30 Eylül 2012 tarihi itibarıyla 66 ayını tamamlayan tüm çocukların okul kayıt işlemleri e-okul sistemi üzerinden merkezi olarak yapılacak.

60-66 ay arasındaki çocukların ise velisinin yazılı isteği ile gelişim yönünden hazır olduğu anlaşılanların ilkokula devamları sağlanacak. Diğer öğrenciler okul öncesi eğitime yönlendirilecek. Ayrıca okul öncesi eğitimde 48-60 ay arası çocuklar için 2013 yılı sonuna kadar belirlenmiş olan yüzde 100 okullaşma hedefi devam edecek.

Okul öncesi eğitim için 30 Eylül 2012 tarihi itibarıyla 37-66 ay arasındaki çocukların anaokulunda veya uygulama sınıflarında, 48-66 ay arasındaki çocukların ise ana sınıflarında eğitim almaları sağlanacak.

Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER 66 Ay Konusunda Velileri Uyardı !!!

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yeni düzenlemeyle ilköğretime başlama yaşının 66 ay olduğunu hatırlattı ve velileri uyardı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ”12 Yıllık Zorunlu Eğitime Yönelik Uygulamalar Genelgesi”yle, ilköğretime başlama yaşının 66 ay olduğunu belirterek, ”66. ayını dolduran çocuğumuzu biz okula zorunlu olarak kayıt edeceğiz. Kayıt yaptırmayan veliye de bunun hesabını soracağız” dedi.

Dinçer, Turgut Özal Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya geldi.

Üniversite öğrencilerine zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran kanun ve uygulamasıyla ilgili bilgi veren Bakan Dinçer, kanuna yönelik pek çok eleştirinin yapıldığını hatırlattı.

”Türkiye’de alışılmış düzene o kadar çok sahip çıkıyoruz ki farklı bir düşünce ve uygulama söz konusu olduğunda onun getireceği faydalardan çok değişimin risklerini hissediyoruz” diyen Bakan Dinçer, her değişimin beraberinde bir takım riskler de taşıdığını belirtti.

Değişimin, birtakım beklentiler için yapıldığını ve bunun topluma sağlayacağı faydaların algılanması gerektiğini dile getiren Dinçer, bunun, riskleri görmeye çalışmaktan çok daha olumlu sonuçlar doğuracağını söyledi.

Bakan Dinçer, şöyle devam etti:

”Biz normal şartlarda ‘6 yaşında eğitime başlıyoruz’ diyoruz ama fiilen böyle değil. Pek çok ili kapsayan bir analiz yaptırdım bu kararları vermeden önce. Türkiye’de ortalama okula başlama yaşı 74-76 ay, geçtiğimiz dönemle alakalı. Gerçekte kanun ’72 aydan itibaren başlayın’ demekle birlikte, yönetmelikte yapılan düzenleme ile eylül de başlayan okul için aralık  ayı sonunda 72. ayını dolduran çocuklar kayıt yaptırırlar diye bir düzenleme yaptığımız için 69. aydan itibaren yani 68. ayı doldurmuş, 69. aydan itibaren çocuklarımızı okula kayıt etmeye başlıyoruz, 84. aya kadar. Yani aşağı yukarı 16 aylık zaman farkı olan çocuklarımızı kaydediyoruz. Bunun ortalaması ise 74-76 aydır.

Şimdi biz yeni bir düzenleme ile 66. ayı alt limit olarak belirledik. Yani 66. ayını dolduran çocuğumuzu biz okula zorunlu olarak kayıt edeceğiz. Kayıt yaptırmayan veliye de bunun hesabını soracağız. 66. aydan itibaren kayıt yaparsak ulusal düzeyde bir ortalama aldığınızda, ortalama 72 aya düşmeyi başarıyoruz.

Bu açıdan bakıldığında Türkiye gerçek anlamda okula başlama yaşına dair uygulamaya şimdi ulaştı.”

Okula Başlama Yaşı İle İlgili Olarak Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz…

66 yorum

 1. slm benim oğlum 10.10.2008 doğumlu bu sene okula gitmesi zorunlu mu çok kararsız kaldım göndermekte istemiyorum göndermezsem cezası olur mu? çok araştırıyorum hatta zorunluluğun kalktığını okula göndermemek için rapor bile almaya gerek kalınmadığını bile duydum ne kadar doğru bilmiyorum.bir yandan da okula gitmezse seneye okula başlama yaşı 83 aylık oluyo çok kararsız kaldım yardımcı olursanız sevinirim…

 2. MRB. BENİM KIZIM 14,02,2009 DOĞUMLU 2 YIL ÖZEL KREŞE GİTTİ EYLÜL AYINDA OKULLAR ACILDIĞINDA 67 AYLIK OLUYOR 1. SINIFA YAZDIRALIM MI YOKSA ANAOKULUNA MI GÖNDERELİM KAFAM ÇOK KARIŞTI LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ TEŞEKKÜR EDERİM,

 3. SLM. KIZIM 14 02 2009 DOĞUMLU 2 YIL ÖZEL KREŞE GITTI SENE YE YANİ 2014OĞRETİM YILINDA İLKOKUL 1 SINIFA GİTMESİ UYGUN OLURMU BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ TEŞEKKUR EDERİM

 4. Birinci sınıfa başlayan 66 aylık çocuklara çok yazık olduğunu düşünüyorm.çünkü bu senede 2 ci sınıfta zorlanacaklar. 1 ci sınıfa gitmesine rağmen kendinden büyüklerinde aynı sınıfta olması ve onların bir adım önde gitmeleri piskolojik olarakta kötü etkilemekte.

 5. mrb bnm oğlum aralık 5 2008 doğumlu anasınıfına bu yıl gitmesi zorunlumu fizikende küçük bu duruma canm sıkılıyor açıklama bekliyorum doktor raporu alındı taktirde ilerki hayatında sorun lar yaşanacağıdı duydum doğrumu

 6. benim bir torunum var ben bakıyorum fakatnüfus mudürlüğünde kaydı yok anne baba terketti kendisi 63 aylık okula gidemezmi nasıl yapıcam bilemiyorum bana yardım ederseniz sevinirim teşekkürler

 7. Okula başlama yaşı neden bu kadar geri çekildi bir çocuk 6 yaşında ana sınıfa 7 yaşında ilkokula gitmeli, bu kanunları düzenlerken annele sordunuz mu? 5,6 yaşındaki çocuğun psikolojisini hiç düşündünüz mü 7 yaşından önce ilkokula başlanmasına kesinle karşıyım yeğenim 5,5 yaşında okula başladı ve hasta oldu bu kışın çocuk migrene yakalandı sürekli baş bir ağrısı. Çocuk bu sene okula gitmem diyor aile ne yapsın şimdi daha yıllarca okuyacak bu çocuk erkenden bıktırmayalım bu çocukları.Eğer çocukları düşünüyorsanız biraz mantıklı olun benim oğlum 1 ağustos 2007 doğumlu ve ben hala o tuvalete gittiğinde gidip koontrol ediyorum temizliğini iyi yapabiliyormu diye, sizi duyarlı olmaya davet ediyorum. Çocuklara sistem üzerinden değil anne gözüyle bakın öğretmenleri de zor durumda bırakıyorsunuz ilkokul öğretmeni kreş öğretmenine benzemez ki onun görevi elindeki müfredatı çocuklara öğretip zamanında tamamlamak çocuk pışpışlayamazki.Ben bu sene oğlumu özel ana okuluna göndereceğim seneye ilkokula gitmesini istiyorum 7 yaşından küçük bir çocuk annenin olmadığı bir yerde kendine sahip çıkamaz.Benim oğlum çok hareketli yerinde oturamayan bir çocuk 40 dakika bir yerde asla oturamaz mutlaka sorun çıkaracak biliyorum geçen sene ve önceki seneler dahada hareketli idi kucağımda bile 1 dk oturamıyordu yavaş yavas olgunlaşmaya başladı ama tam değil seneye daha iyi olacak bu demek oluyorki eskiler daha doğru düşünmüşler (7) bu işin normali yedi yaş.saygılarımla.

 8. merhaba arkadaşlar. 2008 nisan – eylül ayı arasında olan çocuklar velinin izni ile tekrar anasınıfına gidebilir. 2008 nisan öncesinde olanlar zorunlu olarak 1. sınıfa kaydedilmektedir.

 9. benim oğlum 08.2008 doğumlu bu yıl kreşe gitti ve bende bu yıl ilkokula başlatacağım çünkü anasınıfında yapılanlar birinci dönemde boyama çizgiler bana göre daha mantıklı çok korkuyorsunuz çocukların en uygun yaşı 6

 10. 23 mart 2009 dogumlu kızım bu sene anasınıfınamı gitmesi gerkiyor.fakat okula gittigimde bu sene 2008 dogumluların anasınıfına gidecegi söylendi ama bu dönem anasınıfına gitmez ise seneye 1 sınıftan başlayacak ne yapmam gerekir

 11. Kızım 26.06.2009 doğumlu.Şuanda özel bir kreşe gidiyor.Seneye anaokulana vermek istiyoruz fakat anaokulundan mezun olduğunda 63 aylık oluyor.2. bir sene daha anaokulunda okutmak istiyoruz.böyle bir şansımız varmı?.2 sene üst üstte anaokulunda okutabiliyormuyuz?…

 12. Bir öğretmen ve bir anne olarak çook üzgünüm.. yazık ki Sayın Bakanımız bu konuda çok ısrarcı.. elbetteki çocuklar çok çabuk öğreniyorlar ve öğrendiklerini hayata geçirebilme konusunda çok başarılılar. Fakat çocukların kendilerine olan güvenlerini sarsacak temeller onların her şeye bakışlarını değiştirmez mi? Şu andaki şartlarda kesinlikle hatalı bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Bir çok aile sırf tedirgin oldukları için- ki kesinlikle hak veriyorum – özel okulların kapısını aşındırıyor. Çünkü mahalle arası okullar çocukların doğum aylarına göre sınıf oluşturma imkanına sahip değil ve velilerde bu sebepten dolayı özel okulları tercih ediyor. Benim evladım 2007 şubat doğumlu ve gerçekten zekasına hayran olduğum Allah’ın bahşettiği bir hazine. Girdiği özel okul sınavlarında tam puana yakın puan alabilen iki çocuktan biri. Fakat bütün bunlara rağmen okula bir sonraki yıl başlaması taraftarıyım ve inanın bunun için gereken neyse yapacağım. Çünkü biz eğitimciler biliriz ki bir çocuğun akademik başarısından daha önemli olan ruh sağlığı,huzuru ve özgüveni tam bir birey olarak yetişmesidir. Dilerim Sayın Bakanımız bu haklı serzenişlere kulak verir ve henüz tuvalette bile ebeveyn desteği alan miniklerimizi böyle zorlu bir sürece apar topar sürüklemez..

  • size çok hak veriyorum doğru söylüyorsunuz.Diğer yorumları da okudum. Ben oğluma evde fırsat buldukça eğlence tarzında ders çalıştırıyorum en fazla 15 dk çünki hemen sıkılıyor ama çok zeki alfabeyi tam biliyor sayıları biliyor adlarımızı da yazıyor andımız ezbere biliyor ben ona dua da öğrettim fatiha,ihlas,subhaneke.mesele çocuğun zekası değil pisikolojisi üzerinde baskı hissetmesi onu okuldan soğutacak ilkokul kreşe benzemez işte bunlar için 6 yaş erken nerden baksan 20 yıllık bir okul dönemi var önünde okula erken başlayan bir çocuk okulu erken bırakabilir.Ne acelemiz acaba ,bu acele niye nereye yetişecek bu çocuklar.Yazık günah ya bu çocuklar halen öğlen uykusu uyuyorlar.Lütfen velilerin sesine kulak verin.Birde söylemeden yapamayacağım devlet okullarının hijyene çok dikkat etmeleri gerekiyor WC lerin önünden kokudan geçilmiyor bu durumda çocuklar hasta olur.Lütfen herşeyi etraflıca düşünerek karar verelim herkez çocuğunu özel okula koleje gönderemez.Zengini var fakiri var.

 13. ilkokula başlama yaşı gerçekten velilerin kafasını karıştırdı. Benim ikizlerim var Eylülde 62 aylık olacaklar. Bakıyorum daha 1.sınıfa başlamak için gerçekten erken. Okul öncesine başlatmak isterim. Bazı veliler de okul öncesi kaldırıldı diyorlar …
  Okul hayatı bu kadar uzunken çocukları bu kadar erken yarışa sokmak doğrumu bilemiyorum.

 14. Oğlum 63 aya yakalandı..Bakıyorum gerçekten çok küçük…Bu yaş çocuklarında 3-4 ayın bile ciddi önemi var.Gelişimleri tamamlanmamış çocuklar arkadaşlarından geri kaldıklarında (Ki böyle olacağı kesin) ömür boyu bu geri kalmışlığın ezikliğini yaşayacaklar… Anaokulu zorunlu olsun ama lütfen çocukların çocukluklanndan bir yıl çalmayalım

 15. Benim oğlum 04.10.2006 doğumlu, Eylül 2012 yılında okullar açıldığında 71 aylık olacak.Bu durumda okula gönderme zorunluğum varmı dır?
  Bilgilerinizi belirmiş olduğum mail adresine rica ederim.
  Saygılarımla.

 16. bence 66 aylık bir çocuk çok rahat ilkokula başlayabilir benim oğlum 2007 ocak doğumlu ana sınıfına gidiyor ama daha şimdideni rakamları yazmayı okumayı alfabeyi yazmayı ve okumayı tek tek de olsa öğrendi ismini yazmayı ileri geri sayı saymayı kalem tutmayı şekilleri çizmeyi hangi şeklin ne olduğunu bir çok şeyi öğrendi ve yapabiliyor şu an hiç ana sınıfına gitmemiş çocuklara evde anneleri babaları bile biraz yardımcı olsa kesinlikle öğreneceklerdir lütfen 5,5 yaşında ve 6 yaşında olan çocukları bu kadar küçümsemeyelim bence tam birşeyler öğrenme yaşındalar ben 2007 ocak doğumlu olan oğlumu ilkokula göndermekten hiç kormuyorum bu konuda öğretmenlerimizede oğlumada kendimede kesinlikle güveniyorum lütfen anneler sizde biraz daha rahat olun bu kadar panik yapacak bir durum yok ortada
  teşekkürler

  • çocukların akademik zekaları yeterli olabilir.Ama duygusal kapasiteleri göz ardı edilemez.Bence eğitimin yaş sınırında, akademik kapasitenin yeterli olmasından çok duygusal anlamda yeterlilik önemli.

  • herkesin çocuğu ana okuluna gittimi acaba çocuğunuzun her şeyi öğrendiğini yazıyorsunuz asıl tehlike burda eğer her şeyi öğrendiyse orta öğrenime başlatın ben maddi imkansızlıktan dolayı bir daki seneye başlatacaktım şimdi direk okula gidecek sizce adalet bumu uygulamayı önce pilot bir ilde uygulayarak oluşabilecek sorunlarıa çözüm bulunmalıydı son söz benim kızım kobay değil göndermemek için elimden geleni yapacağım

  • benımde oglum 2007 mart dogumlu..aynılarını benım oglumda yapıyor.bugun okula gıttım kayıt ıcın 7 yasındakı cocuklarla 5,5 yasındakı cocuklar aynı sınıfta okuycakmıs.bu adaletmi sizce..okumak yazmak onemlı degıl ilk önce..

   • bnm kızım 2008 temmuz doğumlu okula kayıt için gittiğimde 4 müdürle görüştüm ayrı ayrı fakat eğitimci olmalarına rağmen bana dedikleri 1. sınıfta olur veya olmayabilir uyum sağlamassa ana okuluna geçiş sağlarız daha müdürler bu 66 aya 69 aya kadar öğrenci alımından emin değiller eğitimci olmalarına rağmen bu karardan şikayetçiler bu nasıl bir uygulama siz söyleyin biz veliler ne yapmalı bir bayan yorumda ben çoçuğuma güveniyorum her harfi biliyor demiş zaten işte burda başlıyor her şey harf okumak yazmak o kadar önemli değil 1 sınıfa başlatmayı düşündükleri öğrenciler daha tuğalet eğitimi bile eksik soruyorum bu yasayı çıkaranlara oyun çağında olan çoçuklara nasıl bir eğitim verdirceksiniz masalmı yoksa resimmi yaptırcaksınız 1. sınıfta bu nasıl bir eğitim anlayışı

 17. benim kızım 23.02.2007 dogumlu okula kaç başlıyor mu.başlarsa 5. 6. 7.yaş çocuklar nasıl aynı sınıfta olacaklar.bizim kafamız çok karıştı zorunlu degilse ana sınıfına göndericez. bilgi verebilirmisiniz. teşekkürlerürler.

  • öncelikle arkadaşlar yeni yasada diyorki 48 ila 60- ay arasındaki çocuklarınızı okula dilekçe verip gönderebilirsiniz 60 ila 66 ay arasındaki çocukların gelişimleri göz önünde bulundurulup okul sınıf öğretmeni ve siz veliler karar vererek tekrar ana sınıfına yada direk 1.sınıfa gitmesini sağlayabilirsiniz fakat 72 ayını doldurmuş ise ilkokula yada dilekçe ile daha hazır olmadığını tekrar ana sınıfına gönderebilirsiniz

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.