Okul Meclisleri, İl ve İlçe İnsan Hakları Kurulları, Kamu Denetçiliği Kurumu Hakkında Bilgi

Bu yazımızda okul meclisleri, il ve ilçe insan hakları kurulları, kamu denetçiliği kurumu hakkında bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Okul meclisleri öğrenci ve öğretmenlerden oluşur. Temsilciler sınıflardan seçilir ve okullarda başkanlar okul toplantılarına katılmak için görevlendirilir. Öğrencileri temsil ederek hareket eder. İl ve ilçe insan hakları kurulları, insan haklarına aykırı durumların tespit edilmesinde ve insan haklarının savunulmasında önemli başvuruları kabul etmekte ve aracı kurum olmaktadır. Kamu denetçiliği kurumu, kamuda yasalara uygun işlerin gerçekleşmesini sağlar.

Toplumda belli bir düzenin sağlanması, hukukun üstünlüğü ve işleyişinin devam etmesi için bazı kurum ve kuruluşların resmi olarak devreye girmesi ve temsilcilik iddiasında olması gerekir. Böylece toplumda barış ve huzur ortamı oluşur. Birlik ve beraberlik ortamı doğar. İnsanlar haklarını ve sorumluluklarını kavrar.

86 yorum

  1. okul meclisleri, il ve ilçe insan hakları kurulları, kamu denetçiliği kurumu hakkında verdiğiniz bilgiler beni aydınlattı. Teşekkür ederim. Sınıfta öğretmenim bunlarla ilgili soru sorarsa hemen cevap verebilirim artık…

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.