Oksijen Döngüsü Nedir Maddeler Halinde

Aşağıda oksijen döngüsü nedir maddeler halinde kısaca olarak ele alacağız.

Madde döngüsü, canlı ortam ile cansız ortam arasında ekosistemde gerçekleşen bir döngüdür. Madde döngüsünde atmosferde ve canlılarda bulunan bazı element ve minareller sürekli olarak yeryüzü ve gökyüzü arasında döngü halinde bulunmaktadır.

Atmosferde madde döngülerinin gerçekleşmesi, canlılık faaliyetlerinin gerçekleşmesi için çok önemlidir. Azot döngüsü, oksijen döngüsü, su döngüsü, karbon döngüsü doğada oluşan döngülerdir. Bu döngüler sayesinde ekosistem korunur. Ekosistemin korunması besin zincirinin korunmasıdır. Besin zincirinin korunması türlerin korunmasıdır.

Oksijen döngüsü, oksijenin atmosferden canlılara, canlılardan atmosfere aktarılması yoluyla meydana gelmektedir. Fotosentez yapan bitkiler bunda etkili olmaktadır.

Oksijen döngüsünün özellikleri şu şekildedir:

*Atmosferde %21 oranında oksijen bulunmaktadır.

*Oksijen suda çözünmüş halde bulunur. Atmosferde ise atomik olarak oksijen şeklinde, moleküler olarak ve ozon şeklinde bulunmaktadır.

*Oksijen en yaygın şekliyle moleküler halde bulunmaktadır.

*Canlıların solunumu için oksijen gereklidir.

*Ozon gazı bir katman halinde dünyayı güneşten gelen zararlı ışınlardan korumaktadır.

*Bitkilerde klorofil sayesinde gerçekleşen fotosentez sayesinde oksijen miktarı atmosferde artar.

*Canlıların gerçekleştirdiği oksijenli solunum sayesinde atmosferden canlı ortama aktarılmaktadır.

Madde döngülerinin gerçekleşmesi, canlılık faaliyetleri açısından önemlidir. Canlılığın korunması, nesillerin devam etmesi, maddelerin döngüsüne bağlıdır. Bu nedenle ekosistemin dengesinin de korunması gerekmektedir. Ekosistem korunursa canlılar da zarar görmez. doğal afetler de azalır.

Oksijen Döngüsü Nedir Maddeler Halinde Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Oksijen döngüsü; Doğada tüketilen oksijenin yerine, tekrar aynı miktarda oksijen üretilmesi olayına denir. Oksijen döngüsü insan yaşamında çok önemli bir yere sahiptir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.