Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

OHM Kanunu Nedir Kısaca

Aşağıda OHM kanunu nedir kısaca olarak ele alacağız.

Fizik en temel bilim alanlarından biridir. Fizik alanında birçok konu bulunmaktadır. Bunlardan biri de elektrik konusudur. Elektrik alanında birçok kavramdan bahsedilmektedir. Bunlar akım, direnç ve potansiyel fark olarak ortaya çıkar. Basit bir elektrik devresi bu kavramların maddesel varlığı ile çalışmaktadır.

Elektrik devresinde direnç ampul anlamına gelmektedir. Akımın hareketini engelleyici yönde bir kuvvetin bulunması direncin oluşması anlamına gelmektedir. Direncin gerçekleşmesi bazı değerlere bağlıdır. Direnç birimi olarak ohm bilinmektedir. Ohm kanunu potansiyel fark, akım ve direnç bağıntılarından meydana gelmektedir.

Ohm kanunu olarak bilinen kanun, potansiyel farkın akım ve direncin çarpımıyla doğru orantılı olması, akım ve direncin ters orantılı olması anlamına gelmektedir. Potansiyel fark arttıkça akım ve direnç artar. Direnç arttıkça akım azalır. Akım arttıkça direnç azalır.

V=I.R olarak bilinen ohm kanununda bir devrede potansiyel fark, akım ve direnç değerleri bulunabilir. Böylece bir akımda en önemi değerlere ulaşılmış olur. Basit elektrik devrelerinin kurulması ohm kanununa bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Elektrik en önemli fizik konularından biridir. Elektrik konusu Fiziğin en önemli konularından biridir. Ohm kanunu da elektrik ile ilgisi olan bir kanundur. Ohm kanunun bilinmesi en önemli konulardan biridir. Elektrik konusunda her şeyden önce ohm kanunun bilinmesi önemlidir. Laboratuvar çalışmalarında da ohm kanunu deneyleri yapılmaktadır.

OHM Kanunu Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. arda dedi ki:

    Fizik dersi ile aram zaten hiç bir zaman iyi olmadığı için ohm kanunu kadar basit ezber bir konuyu bile buradan araştırmak zorunda kalıyorum işte ama olsun kısa ve öz bilgiye ulaştım sonunda.

Yorum Yaz