Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Oğuz Kağan Destanı Özellikleri

Oğuz kağan destanı hakkında bilgi özet, Oğuz kağan destanı özellikleri nelerdir

Bu yazıda sizlere Oğuz kağan destanı ile ilgili özellikleri anlatacağız. Bu efsanelerde Hun Devletinin hükümdarı olan Metenin nasıl doğduğu ve kağan olduğu, Türk birliğinin nasıl kurulduğu anlatılır.

Ölmeden önce devleti oğullarının arasında paylaştırır, destanda da buna değinilir. Esasında günümüzde Dede Korkut Masalları ismiyle bilinen bu yazılar Oğuz Kağan efsanesinin islamiyetin geleneklerine uyarlanmış bölümlerinden meydana gelmektedir.

Ebul Gazi Bahadır Han’ın Secere-i Terakimesinde Hun- Oğuz destanı ile alakalı parçalar vardır. Uygur alfabesi ile kaleme alınan esas hali ile Paris Kütüphanesinde bulunmaktadır.

İstamiyetin kabulünden sonra kaleme alınmasına karşın esas halini korumayı başarmıştır. Oğuz kitabesinin bu farklı parçasının günümüzde tek bir yazma hali vardır ve o da Pariste bulunur. Bu kütüphanede Türkçe Yapıtlar 1001 numara ile kaydedilmiştir.

Günümüzde elimizde yer alan Oğuz destanı üç farklı türdedir.

13. ve 16. asırlar arasında Uygur alfabesi ile kaleme alınmış olan ve islamiyetten önceki dini inancı yansıtan bu nüshanın ilk örneği olduğu varsayılır.

14. asırın başlarında kaleme alındığı söylenen Reşideddin’in Cami üt-Tevarih isimli yapıtında bulunana Farsça Oğuz Kağan Kitabesi islami çeşidinin ilkini sembolize etmektedir.

Oğuz Kağan kitabesinin 3. çeşidi ise 17. asırda Ebü’l Gazi Bahadır Han tarafından Türkmenler ile arasında geçen karşılıklı söylentilerden ve bundan önce olan yazılardan faydalanılarak oluşturulmuştur.

Oğuz Kağan destanının özellikleri kısaca bilgi verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. feyza dedi ki:

    oğuz han …durum zarfı…

Yorum Yaz