Öğretmenlere Zam Ne Zaman Yapılacak

Öğretmenlere Zam Ne Zaman Yapılacak hakkında bilgi kısaca.

TBMM’den milyonlarca öğretmenin sabırsızlıkla beklediği zam haberi torba yasa tasarısı kapsamında önümüzdeki günlerde görüşülecek.

Sosyal güvenlik ve çalışma hayatı alanlarını da kapsayan torba yasa için geri sayım sürmekte. Sendikalar öğretmenlere nöbet ücreti konusunu toplu sözleşme masasında gündeme getirmişti fakat konu Kamu Personeli Dayanışma Kurulu’na bırakılmıştı. Kamu kurumlarında nöbet tutan tüm personellere nöbet ücreti ödenirken öğretmen ve idareciler bundan faydalanamayan tek kesim. Günde 8 saat nöbet tutmakta olan öğretmenlerimiz hiçbir şekilde ücret almıyor. Bu sebepledir ki nöbetler öğretmenler tarafından sevilmiyor ve tamamen bir angarya haline geliyor. 4 saate kadar ek ders ücreti nöbet tutan idareci ve öğretmenler için talep edilenler arasında.

“Eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerce fiilen yerine getirilen nöbet görevi karşılığında, nöbet tutulan her gün için 4 saat ek ders ücreti ödenir” talebinin yerine getirilmesi için mücadelelerinin süreceğini ifade ederek, “Çoğu kurumda nöbetin bir karşılığı varken, eğitim hizmet kolunda bunun bir karşılığının olmaması adil değil. ‘Beleş Nöbete Hayır’ diyoruz” şeklinde konuştuğu Gazete Kamu’da yer alan haberde yer alan Eğitim Bir-Sen yetkilileri Eğitim-Öğretim alanındaki hizmetlerde yetkili sendika konumunda.

Eğer söz konusu 4 saatlik ek ders ücreti talebi torba yasa tasarısında kendine madde olarak yer bulursa ayda en az 16 saatlik daha fazladan ek ders ücreti öğretmenlere veriliyor olacak. 145 TL’lik bir artışın öğretmen ek derslerinde gerçekleşeceği özet olarak söylenebilir. 180 TL’ye kadar nöbet artışı bazı aylarda gerçekleşebilecek. Ücretli öğretmenler, idareciler ve diğer öğretmenler bu yasaya dahil olacak.

Yasaya bu şekidle girerse öğretmenlere bir haftada tuttuğu tüm nöbetler için 4 saatlik ek ders ücreti verilecek. Yani haftada iki defa nöbet tutan bir kişi daha fazlasını talep edemeyecek.

Nöbet ücreti ile ilgili madde Eğitim Bir-Sen’in yasa tasarısında yer almasa bile komisyondaki görüşme sürecinde bu maddenin önerileceği belirtilmekte. Yani son çare yasa tasarısı TBMM’de görüşülmekte iken bu maddenin eklenmesinin gündeme getirilmesi. Haziran ayında yasalaşacağı beklenen tasarı bu süre içerisinde kabul görürse 2018 2019 eğitim-öğretim yılı itibari ile öğretmenlerimizi müjdeli zam haberleri bekliyor.

611x395_8_50ebd6cac7217-580x340

Öğretmenlere Nöbet Ücreti Torba Yasa Tasarısı Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.