Öğretmenler İle İlgili Kompozisyon

s16

Bu yazımızda öğretmenler ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toplumumuzda öğretmenlik kutsal bir meslek olarak kabul edilir. Çünkü muhatabı insandır. Bununla beraber bilgi öğrenme, öğretme, eğitim görme ve eğitim verme gibi işlerin önemine binaen insanlar öğretmenlere ayrıca hürmet etmektedir.

Öğretmenlik, insan hayatının en kritik zamanlarında müdahil olarak şekillenen hayat kaygılarının doğru yöne kanalize edilmesini sağlayan bir meslek olarak tarihte ve günümüzde yapılmaktadır. İnsanla uğraşmanın bir meslek olması ve daha doğru bir ifade ile meslek haline gelmesi beraberinde bir takım sorunları getirse de akıl ve vicdan birlikte ele alındığında öğretmenlerin suiistimale son derece karşı olduğu düşüncesiyle sorunların aşılabileceği düşünülmektedir.

Bunun için çocuklarımızı çok küçük yaşlarda kendimizden daha emin olduğumuz kişilere yani öğretmenlere emanet ederiz. Öğretmenler de emanetlere en iyi şekilde sahip çıkarlar. Öğretmenlik sosyolojik boyutları ve psikolojik taraflarıyla cefakarlığın, fedakarlığın, sadakatin, mücadelenin, azmin, sabrın sonucunda karşılığının manevi olarak alındığı bir meslektir.

Bu manevi boyut öğretmenliği kutsal, öğretmeni hürmet gören yapar. Öğretmenler bunun bilincinde insanlardır. Mesleklerinin eğitimini görmüş kişiler ve işini en iyi yapan insanlardır. Mesleki açıdan tecrübelerine oldukça güvenilen öğretmenler, çocukluktan gençliğe kadar hemen her öğrencinin sorunlarıyla yakında ilgilenen kişilerdir.

Öğrencilerin en yakınında bulunan öğretmenler, günün en önemli saatlerinde en önemli işi yaparak bir nesil yetiştirmenin sorumluluğunu üstlenip yola çıkmışlardır.

Bu nedenlerle öğretmenlik bütün boyutlarıyla meşakkatli ve zahmetli bir iştir. Öğretmenlerimize saygı kusur etmemek bizim vazifemizdir.

Öğretmenler İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.