Öğretmenler Günü Neden Kutlanır Kısaca

s15

Bu yazımızda öğretmenler günü neden kutlanır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

24 Kasım 1928’de Millet Mektepleri tarafından Başöğretmen seçilen Mustafa Kemal Atatürk’ün seçildiği gün olması nedeniyle 1981’den beri her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenlerin bir toplumdaki yeri ve öneminin daha iyi anlaşılması ve değerlerinin bilinmesi için kutlanan bu özel günde öğretmenlere çeşitli hediyeler alınabilir.

Öğretmenler Günü, toplumumuzda kutsal bir meslek olarak kabul edilen öğretmenliğin değerinin bilinmesi, öneminin anlaşılması ve yeni yetişen neslin bunu fark etmesi için yılda bir kez de olsa kutlanır. Fakat yılda bir güne sığmayacak bilinç ve coşkuyla bugün öğretmenlere ayrılmıştır.

Yılda bir sefer annenin, babanın ya da öğretmenin hatırlanması abestir. Fakat bu sembolik bir gündür. Öğretmenlerinin değerini anlamak için elbette bir gün yetmez, bir yıl boyunca dolan duygu ve düşüncelerin taşma anını sembolize eden bir gün olarak algılanması gerekir.

Öğretmenler günü yut genelinde 24 Kasım günü kutlansa da dünya üzerinde farklı ülkelerde farklı zamanlarda yine özel gün olarak belirtilen tarihlerde kutlanmaktadır. Toplumumuzun öğretmene gösterdiği saygı ve verdiği değer tarih boyunca Türk Milleti’nin eğitim ve öğretime verdiği önemle neredeyse eş değerdir.

Bu nedenle öğretmenlere olan sevgi ve saygının öğrenciler tarafından ifade edilmesi ve öğretmenler tarafından paylaşılmasının farkındalığını oluşturmak adına bugün büyük bir hassasiyetle kutlanır. Öğretmenlere hediye alınır. Şunu bilmek gerekir ki öğretmene verilecek en güzel hediye dürüst ve çalışkan bir öğrenci olmaktır.

Öğretmenler Günü Neden Kutlanır Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.