Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2020

Öğretmenler Günü İle İlgili Konuşma Metni

Öğretmenler Günü İle İlgili Örnek Konuşma Metni, Öğretmenler Günü İle İlgili Konuşma Hazır

24 Kasım Öğretmenler Günü

Çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmak ve ülke başarısının ilelebet yükseğe çıkarılması için gerekli temel şey eğitimdir. Eğitim seviyesi ilerlemiş ve kültürlü milletler daima ülkeler tarihinde yer edinmişlerdir. Aynı zamanda birçok ülkece örnek alınmışlardır. Ülkeyi çağdaş seviyeye götüren, uygar ve kültürlü bireyler yetiştiren ve topluma büyük katkı sağlayanlar pek tabii öğretmenlerdir. Öğretmenler, pek kıymetli ve kutsal kişilerdir. Daima yılmadan sabırla insanlığı ileriye taşımak için çaba gösterirler. Bir kişinin ömrü boyunca kendini borçlu hisseden ve daima şükranla anılan kişi öğretmenlerdir.

Ömrümüz boyunca öğretmeni sayesinde yanlış yapmaktan korunmuş veya yaptığı doğrularda da hep bir öğretmen eli olan kişilerizdir. Hayatımızı kazanmamız ve geleceğimizi inşa etmemizde emeği geçen kişi öğretmenlerimizdir. Küçük yaşlarımızda onlar sayesinde yoğrulmuş ve kişiliğimizi kazanmışızdır. En az ebeveynlerimiz kadar üzerimizde emekleri vardır. Ülkemizde, cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte hayata konulan inkılâpların korunmasına ve hayatımıza konu edilmesinde, ülke gençliğine bunları aşılmakta en önemli katkı öğretmenlerimizindir.

Atatürk’ün şu sözü kendisinin öğretmenlik vazifesine verdiği önemi açıklar. İşte o söz şudur; “Öğretmenler, cumhuriyet sizlerin eseridir.” Yani; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk kendisinden sonra cumhuriyeti inşa edenlerin Türk öğretmenleri olduğu fikrindedir. Bu şuradan anlaşılıyor ki ; Atatürk İnkilaplarından olan harf kanunu 1 Kasım 1928’de kabul edilmiş. Öğretmenlerimiz, Türk alfabesini hemen bizzat öğrenmiş ve ardından bizlere öğretmek için emek sarf etmişlerdir. 24 Kasım 1928’de, Atatürk, Millet mektepleri Başöğretmenliği unvanını almış, ve öğretmenlerimize, öğretmenlik etmiştir. O günden bu yana Atamızın izinden giden öğretmenler ülke başarısına en çok katkı sağlayanlardır.

Yine Cumhuriyet’in kurulduğu ve zor zamanlarımızdan sıyrıldığımız günlerde öğretmenlerimiz çok büyük azimle halka okuma yazma öğretmiş ve ülkenin eğitim seviyesini artırmışlardır. Bu sayede okullar açılmış ve Atamızı örnek alan Türk Gençleri yetiştirilmiştir. Atatürk’ün doğumunun yüzüncü yıldönümünün kutlandığı 1981 senesine denk gelen 24 Kasım’da bu gün başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’e ardından ülkeye katkı sağlayan tüm öğretmenlerimize hediye edilmiştir. O günden bu yana tüm yurt genelinde 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanır. O gün, öğretmenlik mesleği öğrencilere anlatılır. Öğrenciler, öğretmenlerine şükran ve sevgilerini sunarlar.  Okullarda coşkulu kutlamalar gerçekleşir.

Öğretmenler Günü Hakkında Konuşma İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. kezban dedi ki:

    yazanlara teşekkür ediyorum sayenizde ödevimi tamamladım, artı alacağım beğendim bu yazıyı. bu arada okulun en çalışkan ve güzel öğrencisiyim, kıskananlar çatlasın.

Yorum Yaz