Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

Öğrenim Özrü Tayinleri 2013 Yapılacak 2. Müjde

MEB müsteşarı Yusuf TEKİN’in Twitter üzerinden yaptığı “öğrenim özrü yapılmayacaktır.” söylemine Danıştay’dan ikinci cevap geldi. Öğrenim özrü tayinlerini dört gözle bekleyen öğretmenlerimize bir müjde daha geldi. Bundan sonra işleyecek senaryoyu açıklıyoruz ! Öğrenim özrü atamaları 2013, öğrenim özrü tayinleri yapılacak mı 2013

Bilindiği üzere 2012 Ağustos ayı Özür Grubu kılavuzunun, öğrenim özrünün yapılmamasından dolayı yürütmesi durdurulmuştu. Bu duruma istinaden yüksek lisans yapan öğretmenlerimiz bugünler de yayınlanması beklenen 2013 Ağustos Ayı Özür Grubu kılavuzunda öğrenim özrünün yer alması bekleniyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf TEKİN Twitter’da öğrenim özrüne kılavuzda yer verilmeyeceğini duyurunca, tayin bekleyen öğretmenlerimizi iyice umutsuzluğa düşmüştü. İşte bu umutsuzluğun hakim olduğu şu günlerde Danıştay’dan Sayın TEKİN’in sözlerine cevap niteliğinde bir karar çıktı.

Eğitim-Sen’in 2013 Şubat Ayı Özür Grubu Kılavuzuna açtığı davada, öğrenim özrüne yer verilmemesi sebebiyle yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Bu karar şu anlama geliyor ki, artık öğrenim özrü atamasının yapılacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Danıştay’ın 2012 Ağustos ayında verdiği kararı sadece o dönemi bağlar diye, bahanelerin ardına gizlenen MEB, iyice köşeye sıkıştı. Danıştay verdiği bu ikinci kararla, öğrenim özrünün haklılığını perçinleşmiştir. Karar veren Danıştay 2. Dairesinin bir üye hariç bütün üyelerinin öğrenim özrünün yapılması yönünde karara imza atmış olması, Danıştay’ın bu konudaki kararlılığının derecesini de ortaya koymaktadır.

MEB Öğrenim Özrü Tayinlerini Yapacak Ama Nasıl

MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN’in de ifade ettiği gibi eş durumundan tayin isteyecek olanların mağdur edilmemesi için MEB, özel bir formül üretebilir. Bu formül öğrenim özrüne daha ağır şartlar getirmek ya da öğrenim özrüne özel ayrı bir kılavuz çıkartarak tayinleri yapmak şeklinde olabilir. Ancak, MEB’in bu ikinci karardan sonra hala öğrenim özrünü yapmamakta ısrar etmesi tam bir hukuk faciası olur ki, biz buna ihtimal vermiyoruz. Danıştay’ın verdiği ve aşağıya da eklediğimiz ikinci karar şu anda MEB’in hukuk birimine de tebliğ edilmiştir. Ve zannediyoruz ki, ilgili formüller üzerinde çalışılmaya başlanmıştır.

İşte MEB’i Çıkmaza Sokan Yeni Danıştay KARARI !

 

Osymtr.Com ( Furkan ÖZÇAL)

2013 Öğrenim Özrü Tayinleri İle İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. necmi dedi ki:

  eğitim düşmanı milli eğitim olamazyazıklar olsun teşvik yerine köstek

 2. Nzs dedi ki:

  Karara rağmen öğrenim özrü yaplmazsa tam bir facia olur ve herkesin yönetime olan güveni sarsılır :((( kesinlikle yapılmalı büyük mağduriyet var :((

 3. ümit dedi ki:

  Hukuğun üstünlüğünü kabul ederlerse atamayı yaparlar inş düzenli bir şekilde yaparlar.

 4. chllngrahu dedi ki:

  bu haber biçoğumuz için artık bi önem taşımıyor. yapılmayacak diye il dışı istedik ve gittik. zaten yapmak istedikleri de buydu… bir kısmımızı da bu şekilde eritmek… il dışında tayini çıkanlara da bu hak tanınmaz ise tekrar mahkeme yolları görünüyor bize….

 5. Hasan kaplan dedi ki:

  İnşallah bu kararlara uyulur da daha fazla haksızlık olmaz,,,

Yorum Yaz