Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Atasözünün Anlamı

Bu yazımızda öfkeyle kalkan zararla oturur atasözünün anlamı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar hayatlarına devam ederken hisleriyle kararlar verebilirler. Hisleriyle karar veren insanlar olumlu ya da olumsuz sonuçlar elde edebilir. Mantıkla hareket etmek her zaman makul olmayabilir. Bazı hislerin karar vermede etkili olduğu bilinmektedir. Bunlar sakinlik hissini arttırıcı yönde olan hislerin birleşimiyle insanların sağlıklı karar vermesiyle gerçekleşir.

Bazı hislerin harekete geçmesiyle insanlar yanlış değerlendirmeler yapıp yanlış kararlar alabilirler. İnsanların yanlış karar vermesinde öfke, heyecan, cesaret gibi hisler etkilidir. Bu anlamda öfkeyle kalkan zararla oturur derken, öfkeli hareket edip ani kararlar veren insanlar hataya ve yanlışa düşerek zarar edebileceği anlatılmaktadır.

Bir insanın öfkeyle hareket etmesi, sinirliyken düşünmeden, aslını araştırmadan ve bilmeden kararlar alıp uygulaması daha sonradan aldığı kararların zararına uğramasına neden olmaktadır. Bir olayın aslını bilmeden dışarıdan gözlem yapılarak edinilen bilgilerde öfkeli hareket etmek zarara yol açabilir.

Bir olay karşısında öfkelenmek, sinirlemek, bu durumu kontrol edememek ve durumun kontrolden de çıkması ipin ucunun kaçtığı bile göstermektedir. Bu belirsizlik anlarında insanlar öfkeli hareket etmenin zarar getirdiğine şahit olurlar.

Belli bir işin gerçekleşmemesi durumunda o işin gerçekleşmeme sebeplerini araştırmadan, gerçekleşmemesine kızmak, gerçekleşme ihtimalini ortadan kaldırabilir. Bu nedenle insan elindekinden de mahrum hale gelebilir. Öfkeyle hareket etmemek gerekir ki zarardan uzak durulması sağlansın. Öfke, zulme karşı direnmede etkili olabilir. Mantık ve makul çerçevede sakin hareket etmek gerekir.

Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Atasözünün Anlamı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Öfkeyle kalkan zararla oturur atasözünün anlamı; Öfkesine kapılarak iş gören sonunda güç duruma düşer. Çünkü öfkeli, kızgın, sinirli insan iyi düşünemez, olup biteni iyi göremez, sonucu iyi hesaplayamaz.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.