Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ekim 2021

Nutuk İlk Kez Ne Zaman Nerede Okunmuştur?

Bu yazımızda nutuk ilk kez ne zaman nerede okunmuştur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Anadolu coğrafyası üzerinde Milli Mücadele yılları başlamıştır. 1919 – 1922 yılları arasında süren Milli Mücadele zaferlerle sonuçlandıktan sonra cumhuriyet ilan edilerek Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nde modern ve çağdaş inkılaplar yapılmıştır. 1923- 1928, 1928 – 1938 inkılaplar tarihleri olarak bilinir. İnkılaplar Türkiyenin modernleşmesi ve çağdaş uygarlık seviyesine çıkması için yapılmıştır.

Milli Mücadele günlerinin başladığı 1919 yılından ilk inkılaplar tarihi 1927 yılına kadar olan süreyi Mustafa Kemal Atatürk, arkadaşlarıyla yaşadıklarını Nutuk olarak kaleme almıştır. Nutuk ilk defa Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2. Kongresi’nde otuz altı buçuk saatte okunmuştur.

Nutuk daha sonra kitaplaştırılmıştır. Osmanlıca basılmış ve latinize edilmiştir. Muhtasar olarak birçok baskısı da yapılmıştır. Atatürk’ün kaleme aldığı tarihi bir metindir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Budi dedi ki:

  Nerede okundu öğrendikmi 😱 hayır😅

  1. Anonim dedi ki:

   evet öğrendik

 2. sema dedi ki:

  ödevim sonunda bitti, nutuk ilk kez nerede okundu öğrendim, kısa olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu site sayesinde teşekkürler hazırlayanın ellerine sağlık.

Yorum Yaz