Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Ocak 2021

Nuri Demirağ Kimdir? Kısaca

Aşağıda Nuri Demirağ kimdir kısaca olarak ele alacağız.

Mehmet Nuri Demirağ, 1886 yılında Sivas – Divriği’nde dünyaya gelmiştir. Babası mühürzade Ömer Bey annesi ise Ayşe Hanım’dır. Ortaöğrenimini Sivas’ta Divriği Rüştiyesi’nde tamamlamıştır. Babasını çok erken yaşta kaybeden Mehmet Nuri, okulundan mezun olduktan sonra aynı okulda öğretmen yardımcılığı yapmaya başlamıştır.

17 yaşındayken 1903 yılında Ziraat Bankası sınavlarına girerek başarı elde etmiş ve bu kurumda çeşitli hizmetler yaparak yükselmeyi de başarmıştır. Erzurum’da görev yaptığı zamanlarda savaş öncesi yıllarda kıtlık yaşandığı günlerde depolarda bırakılan erzakları halka uygun bedelle sattığı için hakkında soruşturma açılsa da sonradan aklanmıştır.

Maliye Bakanlığı sınavlarını kazanarak İstanbul’a gelmeyi başarmış ve çeşitli görevler alarak da önemli yerlere gelmiştir. Taksim Kışlası’nın ve Talimhane’nin Fransızlara verilmesini engellemiştir. Savaş döneminde memuriyetten istifa ederek ticarete atılmıştır.

Cumhuriyet yıllarında kardeşiyle birlikte demir yolu işine girmeye karar verdi. Binlerce kilometrelik demir yolu yapımını bırakan Fransızlar önemli bir yer açılmasına neden oldu. Demir yolu yapmaya karar vererek Samsun-Erzurum, Sivas-Erzurum, Afyon-Dinar hattı boyunca demir yolu yaparak tarihe geçtiler. On bin kilometrelik demir ağının yaklaşık 1250 kilometrelik kısmını yaptılar.

Soyadı Kanunu’nun çıkmasından sonra Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Demirağ” soyadını aldılar. Ardından birçok baraj ve köprü yapılmasını da çeşitli girişimcileri bir araya getirerek sağladı. Ülkenin kalkınması için son derece mücadele etti.

Nuri Demirağ Kimdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sebile ölmez dedi ki:

    sayenizde 2 artı aldım, Nuri Demirağ Kimdir? Kısaca işime yaradı ödevimde, ben Adana kızları içinde en güzeli olarak yazıyorum, hem de çalışkanım, tembellere kapak olsun!

Yorum Yaz