Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Nükleer Enerji Nedir Kısaca

Bu yazımızda nükleer enerji nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Doğal enerji kaynakları, fosil ve yenilenebilir olmak üzere ikiye ayrılır. Petrol, kömür, doğalgaz gibi sıkça kullandığımız enerji kaynakları fosildir. Çevreye zarar verir. Yenilenebilir enerji kaynakları doğal kuvvetlerden elde edilen enerji kaynakları olarak dönüştürülebilen enerjilerdir.

Nükleer enerji de atomdan elde edilen enerjidir. Nükleer enerji, atom çekirdeğinin parçalanmasıyla oluşan fisyon ve füzyon tepkimelerinden açığa çıkan enerjidir. Özellikle Uranyum atomundan elde edilmektedir.

Yüksek seviyede enerji üretiminde kullanılan nükleer enerji, elektrik enerjisi üretiminde de ilk tercihlerden biridir. Fakat kurulumu ve korunumu son derece zordur ve risklidir. Barındırdığı tehlike açısından, kullanımı yaygınlaşmamıştır.

Nükleer enerji üretimindeki ve tesislerindeki bir aksama yıkıcı sonuçlara neden olarak, diğer enerji kaynaklarından daha fazla zarar verebilir. Uzun vadeli zararlar, canlı ve cansız bütün varlıkların etkilenmesine neden olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. cılgın çocuk dedi ki:

    emeği geçenlerin eline sağlık, nükleer enerji nedir kısa ve umduğum gibi güzel olmuş teşekkürlerimi iletiyorum sizlere, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

  2. sıla dedi ki:

    Ödevimi yaparken nükleer enerji nedir konusunu pdf şeklinde arıyordum fakat sizin yazınıza denk geldim. Kısa ve bilgilendirici olması işime yaradı. Emeğinize sağlık.

Yorum Yaz