Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Haziran 2021

Nüfus Dağılışını Etkileyen Faktörleri Dikkate Alarak Ülkemizde Nüfus Yoğunluğu Az Olan İllerin Ortak Özelliklerini Söyleyiniz.

Bu yazımızda nüfus dağılışını etkileyen faktörleri dikkate alarak ülkemizde nüfus yoğunluğu az olan olan illerin ortak özelliklerini söyleyiniz.

Nüfus dağılışını etkileyen faktörler, yeraltı kaynakları, su kaynakları, tarihi eserler, hizmet alanlarının geniş imkanları, yeryüzü şekillerinin elverişliliği, iklimin elverişliliği, bitki örtüsünün elverişliliği şeklinde meydana gelmektedir. Ülkemizde özellikle yeryüzü şekilleri ve iklim nedeniyle doğu bölgeleri, kuzeydoğu bölgeleri dağılış açısından oldukça az yoğundur.

Ülkemizde nüfus dağılışının az olduğu iller, Hakkari, Kilis, Bayburt, Tunceli, Artvin, Kars şeklinde sıralanmaktadır. İklim özellikleri ve yeryüzü şekilleri nüfus dağılışını etkiler. Bu özelliklerin olumsuz olarak meydana geldiği yerlerde insanların yaşaması zorlaşır. Bu nedenle nüfus yoğunluğu ve dağılışı da giderek azalır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nezaket dedi ki:

    Nüfus dağılışını etkileyen faktörleri dikkate alarak ülkemizde nüfus yoğunluğu az olan olan illerin ortak özellikleri şunlardır; engebeli, yükseltisi fazla, su alanları az, iklimin kötü olması gibi ögelerdir.

Yorum Yaz