Nüfus Dağılışını Etkileyen Faktörler

Ülkemizde nüfus dağılışını etkileyen faktörler, nüfus dağılışına etki eden faktörler nelerdir kısaca

Ülkemizde nüfus sayımları 1927’den bu yana Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından yapılmaktadır. Nüfus belli bir zamanda belli bir coğrafyada yaşayan insan sayısıdır. Ülkemizde en son nüfus sayımı 2000 yılında yapılmıştır.

Ülkede yaşayan insan sayısı bilindiğinde planlamalar ona göre yapılır, kötü sürprizlerle karşılaşılmaz. Bu nedenle nüfus sayımının önemi büyüktür ve belli aralıklarla tekrarlanmalıdır.

NÜFUSUN DAĞILIŞINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Ülkemizde nüfusu etkileyen faktörler şu şekilde sıralanabilir:

1.   Fiziki Faktörler

a.  İklim özellikleri: Ülkemizde nüfusun yoğun olarak toplandığı yerlerde iklim faktörü başta gelmektedir. İnsanlar ılıman ve kışların sert geçmediği bölgelerde yoğunlaşmışlardır.

b. Yer şekilleri: Yurdumuzda engebenin fazla olduğu bölgelerde nüfusun seyrek olduğu görülmektedir. Doğu Anadolu Bölgesi buna örnek gösterilebilir.

c.Toprak özellikleri: Nüfusun fazla olduğu yerler incelendiğinde bunlar arasında verimli toprakların fazla olduğu coğrafyalar başta gelir. Tuz Gölü gibi çorak topraklı yerlerde yerleşim sayısı oldukça azdır.

2.   Beşeri Faktörler

a.  Sanayileşme: Sanayileşme oranının fazla olduğu yerler, iş imkanı bakımından geniş olanaklar sağladığından bu bölgeler nüfusun fazla olduğu yerlerdir.(İstanbul, İzmit, İzmir vb.)

b.  Tarım: Çukurova , Bafra gibi geçim kaynağının tarım olduğu yerler ülkemizde nüfusun yoğun olarak görüldüğü yerlerdir..

c. Yeraltı kaynakları: Yeraltı kaynaklarının fazla olduğu yerler iş gücü bakımından insana ihtiyaç duyulan yerler olduğundan buralarda da nüfus yoğundur. (Zonguldak, Soma vb.)

d. Turizm: Turizmin yoğun olduğu yerler de ülkemizde nüfusun çok olduğu bölgelerdir.

e.  Ulaşım: Kayse­ri, İstanbul, Eskişehir gibi ulaşım yolları üzerinde bulunan illerimizde nüfus artmıştır. Bu şehirlerin gelişiminde ulaşımın büyük payı vardır.

14 yorum

  1. ÇOK SAOL SOSYAL ÖĞRETMENİ SAYENİZDE 100 VERDİ :D TEŞEKKÜR EDERİM
    SOSYAL ÖĞRETMENİ : ÖMER KARALİ (ÖLENLERİN ARKASINDAN KONUŞMAK GÜNAHSA SOSYAL DERSİ NEDEN VAR CANIM Bİ ANLATSANA ? ) :Dd :D

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.