Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ağustos 2021

Nüfus Dağılışını Etkileyen Faktörler Nelerdir

www.erguven.net-nUfus_(15)Yeryüzünde nüfus dağılışını etkileyen faktörler doğal ve beşeri olmak üzere iki grupta incelenmektedir.

Nüfus Dağılışını Etkileyen Doğal Faktörler:

İklim: İnsanların yaşamlarında ve nüfusun dağılışında doğrudan etkili olan faktörlerin başında iklim gelmektedir. Özellikle sert ve soğuk geçen kış mevsimlerinin görüldüğü bölgelerde nüfus diğer bölgelere göre daha azdır.

Yer Şekilleri: Yerleşim yerlerinin yapıları da nüfusun dağılışını etkileyen doğal faktörlerden birisidir. Mesela; engebeli, dağlık ve ulaşımın zor olduğu yer şekillerinde nüfus oldukça az görülmektedir.

Toprak Özellikleri: Geçmişten bu yana insanlar sürekli verimli toprakların olduğu yerlerde yaşamayı tercih etmişlerdir. Çünkü insanların temel geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin temel maddesi verimli topraklar olmuştur. Bu nedenle de her dönemde ve her çağda verimli olan topraklarda nüfus yoğunluğu daha fazla görülmüştür.

Nüfus Dağılışını Etkileyen Beşeri Faktörler:

Sanayileşme: Sanayi devriminin ardından insanlar gruplar halinde şehir bölgelerine ve fabrikaların çevrelerine yerleşmeye başlamıştır. Bu nedenle de sanayileşme oranının yüksek olduğu yerlerde iş olanaklarının ve yaşam standartlarının daha yüksek olması nedeni ile bu bölgelerde nüfus daha da yoğun olmaktadır.

Tarım: Geçmişten günümüze kadar tarım insanların her an hayatında olan bir ekonomik faaliyet olarak ilk sırada yer almıştır. Tarımdan elde edilen gelirin fazla olduğu bölgelerde de nüfus yoğun olmaktadır.

Yeraltı Kaynakları: Madenlerin ve değerli taşların bulunduğu ve çıkarıldığı yerlere insanlar çalışmak için göç etmektedir. İlk çağlardan bugüne kadar insanlar yeraltı kaynaklarının yoğun olduğu yerlerde yerleşim alanları kurarak buralarda nüfus oranını arttırmışlardır.

Turizm: Her ülke turizm alanında yapabileceği en fazla yatırımı yapmaktadır. Bununla birlikte turizmin geliştiği yerlerde aynı zamanda istihdam yani iş olanakları da artmaktadır. Dolayısı ile de turizm faaliyetlerinin arttığı bölgelerde nüfus daha fazla olmaktadır.

Ulaşım: Ulaşımın zor olmadığı yerler insanların yaşamaları için son derece önemli bölgelerdir. Çünkü günümüzde özellikle insanlar için ulaşım oldukça büyük bir ihtiyaçtır. Bu nedenle de ulaşım, nüfusun dağılışını etkileyen önemli bir beşeri faktördür

Nüfus Dağılışını Etkileyen Doğal ve Beşeri Faktörler Hakkındaki Yorum ve Önerilerinizi Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz