Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2020

Nizamülmülk Kimdir Kısaca Hayatı

Aşağıda Nizamülmülk kimdir kısaca hayatı kısaca olarak ele alacağız.

Asıl adı Ebu Ali Hasan olan 1018 yılında İran’ın Tus şehrinde dünyaya gelen Nizamülmülk, eğitim ve öğretim alanında önemli ölçüde bir ilerleme sağlamıştır. Yaşadığı dönemde tarihi akışın içinde doğan Ebu Ali Hasan Gazne Devleti’nin hükümran olduğu topraklarda hayatına devam etmiştir.

İyi bir eğitim ve öğretim yılları geçiren Ebu Ali Hasan, Gazne Devleti’ne bağlı Horasan şehrinin valisinin yanında ilk devlet memurluğu tecrübesini yaşamıştır. 1040 yılında yaşanan Dandanakan Savaşı ile Gazne Devleti ile Büyük Selçuklu Devleti arasında yaşanan olaylar nedeniyle bir ara kenara çekilmiştir.

Horasan’dan ayrılan ve daha sonra da Büyük Selçuklu Devleti’nin emri altında çalışmaya başlayan Nizamülmülk, devrinin en önemli alimlerinden dersler gördüğü için oldukça tecrübeli biri haline gelmiştir. Büyük Selçuklu Devleti’nin en önemli alim şahsiyetlerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Tuğrul Bey’in yanında önemli görevler üstlenmiştir.

1063 yılında Belh şehrinde vali yardımcılığı yapmıştır. Abbasi Halifesi Emrillah tarafından kendisine Nizamülmülk ismi verilmiştir. Aynı yıllarda vezirlik yapmıştır. Vezirlik yaptığı yıllarda adalet ve siyaset alanında öne sürdüğü tezler tarihe geçmiştir. Bu bakımdan devletin kurumsal yapısının şekillenmesinde önemli açılımlar yapmıştır.

Nizamiye Medreseleri’ni kurdurmuştur. Böylece eğitim ve öğretimde radikal değişikliklerin yaşanmasına neden olmuştur. Eğitim ve öğretimin gelişmesini sağlayarak sosyal müreffeh bir hayatın yaşanmasını sağlamıştır. 1092 yılında öldürülmüştür.

Nizamülmülk Kimdir Kısaca Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Gamze dedi ki:

    bu yazıyı beğendim ödevimde yardımcı oldu Nizamülmülk kimdir kısaca öğrendim kısa ve öz harika olmuş

Yorum Yaz