Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

Nikola Tesla Kimdir? Kısaca

Aşağıda Nikola Tesla kimdir kısaca olarak ele alacağız.

Nikola Tesla, 1856 yılında Hırvatistan’da dünyaya gelmiştir. Çocukluk yıllarından itibaren zekası ve hafızasıyla dikkat çeken biri olmuştur. Eğirim ve öğretim hayatı çok verimli geçmiştir. Altı dili çok rahatlıkla konuşabildiği de bilinmektedir.

Gratz Bilim Enstitüsü’nde 4 yıl boyunca Fizik, Matematik gibi pozitif bilimler alanında yoğun çalışmalar yaparak zekasını ve hünerini ortaya koymuştur. Babası papaz olarak bilinmektedir. Annesinin pratik ev aletleri yapmasından ilham alarak bu tür şeylere ilgi duymaya başladığı da ortaya çıkmıştır.

Annesinin bu yöndeki destekleri sayesinde tamamen Fizik alanına yöneldi. Politeknik okuluna girerek bilgi ve birikim kazandı. Prag Üniversitesi’ne girdi ve başarılar elde etti. Lisans eğitimini tamamlayıp birçok dil de öğrendikten sonra lisans üstü çalışmalar yapmaya başladı.

O dönemde alternatif akım kaynakları üzerinde hocalarıyla tartışmalar gerçekleştirdi. Doğru akım ve dinamolar üzerinde çalışmalar yaptı. Çeşitli kontrol regülatörleri geliştirdi. Ardından ABD’ye gitti.

Niagara Şelalasi’nde ilk hidroelektrik santrali kurulmasını sağladı. Otomobillerde ilk defa hızölçer cihazının kullanılmasını sağladı. Sekiz yüzden fazla icadın patentini alarak elektrik alanında yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettirmiştir.

Nikola Tesla, döneminin en önemli bilim insanlarından biri olarak adını bütün dünyaya duyurmayı başarmıştır. uzun yıllar boyunca sürekli bilimle uğraşmıştır. Manyetizma ve elektrik alanında yaptığı çalışmalar günümüzde hala hayranlıkla karşılanmaktadır. Nikola Tesla, 87 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Nikola Tesla Kimdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. duygu özaslan dedi ki:

    harika, Merhabalar bu bilgi süper ötesi mükemmel, ellerinize sağlık Nikola Tesla Kimdir? Kısaca ödevimi yaptım, bu arada okulun en güzel ve çalışkan kızıyım kıskanmayın :)

Yorum Yaz