Nicolaus Copernicus

Mary Leakey Hayatı – Biyografi

Nicolaus Copernicus – Kopernik (1473 – 1543)

Nicolaus Copernicus 19 Şubat 1473 tarihinde Polonya’nın Thorn kentinde doğdu. Krakov Üniversitesi’ne gitti. Polonyalı bir tüccar ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen Nicolaus Copernicus hukuk, sanat ve tıp öğreniminden sonra keşiş oldu. Akabinde Eski Yunan dilini ve felsefesi eğitimi almak üzere İtalya’ya gitti. Bologna Üniversitesi’nde 3 sene eğitim aldı. Bir taraftan da astronomi derslerine devam ediyor ve Ferrara Üniversitesinde din felsefesi okuyordu. 1503′de Üniversiteyi bitirince Frauenburg Katedrali’nde piskopos müşavirliği yesi olarak görevlendirildi. Hayatının sonuna kadar bu meslekte kalmakla beraber en çok astronomiyle ilgilenmiştir. O dönemde güneş ve gezegenlerin dünya çevresinde döndüğüne inanılırdı. Nicolaus Copernicus bunu kabul etmeyerek 1530′da büyük eseri De Revolutionibus‘u tamamladı. Burada dünyanın mihveri üzerinde günde bir kere ve güneşin çevresinde de yılda bir kere döndüğünü anlattı. O zamanlar bu akıl almayacak bir kavramdı ve Kilise tarafından tehlikeli bulunmuştu. Copernicus’un kitabı ölümünden kısa bir süre sonra yayınlandıysa da, kilise otoriteleri tarafından 300 yıldan uzun bir süre men edildi. Nicolaus Copernicus kimdir ..

Nicolaus Copernicus’un başarıları: Güneş sisteminin yapısını çağdaş görüşe taşıyan ilk insandır. Güneşin gezegenler sisteminin merkezi olduğunu iddia süren teorisi, modern astronominin temelini teşkil etmiştir. O devrin astronomları Ptolemaios’un fikirlerine dayanarak evrenin merkezini Dünya olarak kabul ediyorlardı. Copernicus ise ski Yunan bilgilerinden bazılarının merkezi güneş olan bir gezegen sistemi hakkındaki tahminleri üzerinde duruyordu. Frauenburg ve Heilsberg’deki ilkel ve yetersiz çalışma araçlarıyla yaptığı incelemelerde, Dünya ile öteki gezegenlerin meydana getirdiği sistemin merkezinin güneş olduğunu ispat etti. Bütün gezegenlerin bir yandan kendi eksenleri çevresinde dönerken bir yandan da güneşin çevresinde döndükleri gerçeğini meydana çıkardı.

Dünyanın en iyilerinden biri büyük bilgin, astronomi alanındaki incelemelerini “Copernicus Sistemi” diye anılan teorisini “De Revolutionibus” adlı eserinde açıkladı. Bu kitap yazılışından ancak 36 sene sonra yayınlanabildi. Copernicus kitabının ilk nüshasının eline geçmesinden bir kaç saat sonra hayatını kaybetti.

Nicolaus Copernicus kimdir konusunu açıkladık. Sizler de Nicolaus Copernicus hakkında yorumlarınızı aşağıdan bizlerle paylaşabilirsiniz …

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.