Nicolas Steno

Nicolas Steno , Nicolas Steno Hakkında Bilgi , Nicolas Steno Hayatı , Google Nicolas Steno Doodle , Nicolas Steno Neden Ünlüdür , Nicolas Steno Biyografi

Google, Danimarkalı bilim adamı Nicolas Steno adına bir doodle hazırladı.

Nicolas Steno Kimdir – Hakkında Bilgiler ?

11 Ocak 1638 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde doğan Steno, jeoloji ve stratigrafinin babası olarak kabul edilir.

Nispeten kısa bir bilimsel kariyerine rağmen, kaya katmanları ve içerdikleri fosillerin oluşumunu Nicholas Steno çalışmaları modern jeolojinin gelişimi için çok önemliydi. Ilkeleri o jeolog ve paleontologlar tarafından bugün kullanılmaya devam belirtti.

Steno Niels Stensen olarak doğdu, ama o daha iyi, onun adı, Nicholas Stenonis veya Nicholas Steno Latince formları tarafından bilinmektedir. Kopenhag, Danimarka doğumlu, Steno, onun zamanında, Hollanda Leiden Üniversitesi’nde tıp eğitimi için önde gelen merkezinde tıp öğrenimi için 1660 yılında Danimarka ayrıldı. Paris ve Montpelier kısa stints sonra, 1665 yılında Floransa, İtalya taşındı. Anatomi Onun çalışmaları da bilimlerin bir patron Toskana Grandük Ferdinand II, dikkat çekti. Duke Ferdinand ona yaptığı araştırma için yeterli zaman sol bir hastanede yazılan Steno atadı. Steno Accademia del Cimento (Deney Akademisi), Galileo’nun deneysel bilim ve matematiksel bir yaklaşım esinlenen araştırmacılar, bir vücut seçildi.

Ilk kas kasılması, kas sistemi ve doğa odaklı Steno anatomik çalışmalar örneğin, o göstermek için geometri kullanılan bir sözleşme kas şeklini değiştirir ama hacmini değil . Ancak, Ekim 1666 yılında, iki balıkçılar Livorno kenti yakınlarındaki dev bir köpekbalığı yakaladı ve Duke Ferdinand Steno gönderilecek başını emretti. Steno bu disseke ve onun bulguları 1667 yılında yayınladı. Sağdaki figür köpekbalığı baş ve diş Steno (daha büyük bir versiyonunu görmek için üzerine tıklayın) tarafından yayınlanan figür gösterir. Steno, köpekbalığı dişlerinin incelerken, bazı taşlı nesneleri kendi benzerlik vurdu denirdi glossopetrae veya bazı kayalarda bulundu “dil taşlar,”. Romalı yazar Plinius gibi antik yetkililer, bu taşlar gökten veya ayın düştüğünü öne sürmüştü. Diğerleri de antik çağlara kadar geri gidiyor, görüş, bu fosiller, doğal kayaların içinde büyüdü. Steno çağdaş Athanasius Kircher, örneğin, bir fosiller atfedilen “geocosm tüm vücuda yayılır lapidifying erdemdir.” Steno, ancak savundu glossopetrae çünkü bir zamanlar yaşayan köpekbalıkları ağzından gelen ve çamur ya da kumun karaya gömülmek gelmişti köpekbalığı dişleri , köpekbalığı dişleri gibi görünüyordu . Arasında kompozisyon farklılıkları glossopetrae ve yaşayan köpekbalığı dişi, ama Steno fosillerin şekil değiştirmeden kimyasal kompozisyonu değişmiş olabileceğini iddia etmek, “madde parçacık kuramı”, atom teorisinin öncüsü.

Steno vardığı sonuç, önemsiz gibi aşikar görünebilir. Ayrıca, Steno, köpekbalığı dişi “dil taşlar” bağlantısını ilk kişi değildi . Steno çağdaşları Robert Hooke ve John Ray fosiller, bir zamanlar yaşayan organizmaların kalıntıları olduğunu savundu. İtalyan doğabilimci Fabio Colonna “dil taşlar” 1616 yılında yayınlanan bir kitapta köpekbalığı dişleri olduğunu ifade etmişti, ve diğerleri hatta daha erken benzerlik fark vardı. Ancak, bu köpekbalığı dişlerinin hatırlamak önemlidir ve nispeten genç bir istiridye ve salyangoz gibi diğer bazı fosiller, “kolay fosiller” çok yakından yaşayan organizmaların benzer. Birçok fosiller, tüm tanıdık yaşayan organizmalar gibi görünmüyor . Bu alışılmadık bir şekilde korunmuş olabilir; bir organizmanın sadece bir parça veya parça temsil edebilir ve / veya yaşayan örnekleriyle Bilmediğiniz veya bilinmeyen olabilir; soyu tükenmiş takson ait olabilir. Steno zaman içinde, aslında, “fosil” kelimesinin Earth kazdık hemen hemen hiçbir şey anlamına gelebilir. Natüralistler her zaman canlı organizmaların benziyordu “fosiller” ve bu kristaller ve Dünya’nın içinde formu yaptı cevherleri gibi “fosiller” arasında bir ayrım yapmadı. Tüm bu nedenlerden dolayı, nesnelerin kayalarda bulundu aralarında ayrım ve organizmaların bir kez yaşayan değildi, gerçekten, bunlardan herhangi biri olsaydı, on yedinci yüzyılda tüm açık değildi .

Steno köpekbalığı dişleri üzerinde çalışma, herhangi bir katı bir nesne gibi, bir kaya veya bir kaya katmanı olarak başka bir katı bir nesne, içinde bulunan gelebilir nasıl daha genel bir soru götürdü. Steno ilgisini çeken “katıların içinde katı cisimlerin” bugün onları tanımlamak olduğu gibi, sadece fosiller dahil, fakat mineraller, kristaller, incrustations, damarlar ve tüm kaya tabakaları veya tabakalarının . Steno bu formu nasıl fikirleri başlığı altında, 1669 yılında yayınlanan De solido içi solidum naturaliter Contento dissertationis prodromus , ya da sağlam bir vücut sağlam bir içinde yer alan doğal bir doktora tezi için ön söylem . (Kitabın adı genellikle sadece kısaltılır Prodromus .)

Tüm kayalar ve mineraller bir sıvı olduğunu varsayarsak, Steno, gerekçeli su gibi bir sıvı içindeki partiküllerin dibe düştü kaya tabakalarının ve benzer mevduat oluşmuştur . Bu süreç, yatay tabakalar bırakacaktı. Böylece Steno orijinal yataylık ilkesi kaya katmanları yatay konumda form durumları, bu pozisyonda herhangi bir sapma, daha sonra rahatsız olan kayalar nedeniyle . Steno başka, daha genel ilke bu şekilde şunları söyledi:

Sağlam bir vücut, karşılıklı temas, diğer yüzey özelliklerini ifade, kendi yüzeyinde bir ilk sabit hale geldiği iki ceset, bir başka katı vücut tarafından her tarafta içine ise.
Başka bir deyişle: katı bir cisim, daha sonra, kendi şekline uygun etrafında oluşur herhangi bir katı neden olacaktır. Steno, fosil ve kristaller onları oluşan içeren kayaç önce katılaşmış olması gerektiğini bu mantık göstermek için başardı . “Dil taş”, bir kayanın içinde yetiştirilen olsaydı, bu kadar aynı şekilde yeryüzünde bir çatlak içine büyüyen bir ağaç kök bozuk olduğunu, çevresindeki kaya tarafından tahrif edilmiş olurdu . Bunun yerine, “dil taş”, daha sonra sertleşmiş yumuşak sedimanlar gömüldüğü sahip olmalıdır . Damarlar (mineral dolu çatlaklardan) ve birçok kristaller, diğer taraftan, genellikle çevredeki katı kaya uygun olmasından kaynaklanan form düzensizlikler nedeniyle, sağlam bir çevre kaya sonra meydana gelmiş olmalıdır. Bunlar, Steno savundu, kristalleri, kimya deneyleri büyümeye yapılmış olabilir aynı şekilde, Dünya’nın içinde sızıntı sıvıları büyüdü gerekir . Son olarak, tabakaların durumda, tabakaların bir dizi üst katmanlar alt katmanlara şekli uygundur. . . ve bu nedenle, tabakaların bir dizi genç katmanlar üst olmalıdır ve en eski alt yatmak gerekir. Bu sonuç Steno bu parçacıkların bir sıvı süspansiyon kaya katmanlarının formu – ama aynı zamanda gibi birçok magmatik kayaçlar, bu şekilde form yoktur kayalar için de geçerlidir. Bu artık olarak adlandırılır Steno süperpozisyon yasası : kaya katmanları, daha sonraki işlemler bu düzenleme rahatsız sürece altındaki en eski ve en küçüğü, bir zaman dizisi halinde düzenlenmiştir. Steno jeolojiye en ünlü katkısı.
Steno, süperpozisyon ve yataylık onun kanunlarına diğer jeolojik süreçlerin belirgin istisnalar yaratabileceği gerçekleştirdi. O mağara oluşumu bir alt katmanda bir parçası kaldırmak olabilir gerekçeli bir mağarada çöküşü ve bir üst katman aşağıya büyük parça taşıma olabilir. O kayalar yeraltı güçleri tarafından yükselmiş olabileceğini kabul etti. Jeologlar artık bu eğerek, katlama tanımak ve faylanma stratigrafik dizilim analizi komplike edebilir. Erimiş kaya Çevre kayaların arasından yolunda kuvvet ve bazen de Steno kanunu bir istisna oluşturan, büyük kaya katmanları arasında sıkmak olabilir. Ancak, bu tür anomaliler rahatsız kayaların fiziksel kanıt bırakın; örneğin, faylanmış kaya katmanları kırık, çatlak ya da fay hattı boyunca başkalaşıma uğramış olabilir.

Iki kaya katmanları, prensip olarak, dışında milyonlarca yıl ya da birkaç saat veya gün arayla meydana gelmiş olabilir: Steno yasası göreli bir zaman bir açıklama değil, mutlak zaman olduğunu hatırladı olmalıdır. Steno kendini İncil’de bahsedilen sel en kayaların oluşumunu atfederek hiçbir zorluk gördüm. Ancak, Floransa yakınlarındaki Apennine Dağları iki büyük kaya türleri üst olanları fosil açısından zengin iken, alt katmanlarda fosilleri yoktu, o fark ettim. Hayatı vardı önce düşük olanlar kurmuştu ederken, yaşam oluşturulduktan sonra, üst katmanlarını Sel oluşan olduğunu ileri sürdü. – Bu Dünya tarihinin farklı zaman dilimlerinde ayırt etmek için denemek için ilk kullanımdan jeoloji çalışmalarına daha sonra bilim adamları olağanüstü geliştirecek bir yaklaşım oldu.

Steno aslında yaptığı bilimsel bazı meslektaşlarının çok dehşet Roma Katolikliği onun dönüşüm sonra 1667 yılında bilim terk etti. O 1675 yılında bir rahip rütbesi verilmiştir. 1677 yılında, o bir itibari piskopos oldu ve Kuzey Almanya, Danimarka ve Norveç azınlık Roma Katolik popülasyonları ministering hayatının geri kalanını geçirdi. Onun için büyük bir çalışma yazdı asla Prodromus bir giriş olarak sadece hizmet etmek için yapılmıştı . Ancak bu kısa Prodromus kendi başına önemli bir katkı olarak kabul edildi; yaygın olarak dolaşan ve İngilizce’ye tercüme edilmiştir. Steno “ön söylem” ortaya koyduğu veriler ve sonuçlar, ona bu unvanı için yeterli “Stratigrafi babası. ”

Nicolas Steno biyografi, Nicolas Steno kaç yaşında, Nicolas Steno facebook, Nicolas Steno Kimdir, Nicolas Steno Kaç Yaşında, Nicolas Steno Nereli,Nicolas Steno Biyografi, Nicolas Steno twitter, Nicolas Steno boyu kilosu, Nicolas Steno hayatı, Nicolas Steno kaç yaşında, Nicolas Steno kim

11 Ocak 2012

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.