Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Nevşehir Nüfusu

Nevşehir TÜİK Son nüfusu sayımına göre toplam nüfusu ne kadar … 2018 2019 yılı Nevşehir nüfusu açıklandı. Aşağıdan Toplam Nevşehir nüfusu kaç ve Nevşehir hakkında bilgilere göz atabilirsiniz.

Nevşehir İli Hakkında Bilgi ve Şehrin Nüfusu

Nevşehir Nüfusu : 298.339

nevşehir

 Adını Farsçada “yeni” anlamına gelen “nev” kelimesinden alan Nevşehir, İç Anadolu bölgesinde yer alan bir ilimizdir. İlin merkez ilçesi dahil toplamda sekiz ilçesi vardır.

20 Temmuz 1954 tarihinde il olan Nevşehir’in resmi alan kodu 384, il plaka kodu 50’dir.

Nevşehir’de verimli ovalara rastlamak çok zordur bu sebeple bölgede tarım da gelişmemiştir. Kızılırmak şehrin içinden geçer fakat çok derinden aktığından sulamada kullanılamamaktadır.

Bölgedeki tüf tabakalarının aşınması sonucu bugün peribacası adı verilen şekiller oluşmuştur. Peribacaları şehir turizmini önemli ölçüde etkilemektedir. Bölge halkının geçim kaynaklarının büyük çoğunluğunu peribacalarını görmeye gelen turistlerden elde edilen gelir oluşturmaktadır. Peribacalarının bulunduğu Göreme’de pek çok konaklama tesisi yer almaktadır.

İlin Bitki örtüsü incelendiğinde genellikle bozkırlara rastlanır. Nevşehir’de ormanlar yok denecek kadar azdır. il, yer altı kaynakları bakımından ise oldukça zengindir.

Nevşehir Toplam Nüfusu: 298.339

Nevşehir Nüfusu 2018 2019 ve Nevşehir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz