Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Neden Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kullanmalıyız - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Ağustos 2022

Neden Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kullanmalıyız

enerji_verimliligiYeryüzünde yenilenebilir ve yenilenemeyen olmak üzere iki gruba ayrılan enerji kaynakları bulunmaktadır ve bu kaynaklar canlıların yaşamlarını devam ettirebilmesi için son derece önemli kaynaklardır.

Doğada bulunan yenilenebilir kaynaklar doğal kaynaklardır yani kullanıldıkça kendilerini yeniler ve gerek canlılara gerekse doğaya zarar vermez ancak yenilenemeyen kaynakların elbette ki hem doğaya hem de canlıların sağlığına olumsuz etkileri bulunmaktadır. Peki biz insanlar neden yenilenebilir enerji kaynakları kullanmalıyız?

Yenilenemeyen kaynaklar yeryüzünde adından da anlaşılacağı gibi kendini yenileyemez ve kullanıldıkça bir gün geldiğinde nihayetinde tükenerek bu kaynaklar yok olacaktır. Yenilenebilir kaynaklar ise adeta bir döngü sisteminin içinde sürekli kendisini yenilemektedir ve tekrar kendisini kullanılabilir hale getirmektedir. Bu nedenle de hem başta insanlar olmak üzere tüm canlılar için hem de doğanın daha sağlıklı ve temiz olması için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması kaçınılmaz bir gerekliliktir.

Canlılar içinde en fazla insanlar doğa ile iç içedir bu nedenle de gerek olumlu gerekse olumsuz etkiler doğaya en fazla insanlar tarafından yapılır ki doğa da gördüğü etkilere olumlu ya da olumsuz etkiler vermektedir. Doğaya insanlar tarafından olumsuz etkiler yapıldığında doğa da zarar görür ve canlılar için sağlıksız bir ortama dönüşür bununla birlikte kaynaklar da tükenir.

Doğada doğal olarak bulunan rüzgar ve güneş gibi enerji kaynakları yenilenebilir doğal kaynaklardır. Bu nedenle de rüzgar ve güneş gibi doğal kaynaklar doğa dostudur ve bu enerji kaynakları kullanılarak günümüzde rüzgar tribünleri ve güneş pilleri, hidroelektrik santralleri yapılmaktadır böylece yenilenemeyen enerji kaynakları da korunmuş olmaktadır.

Neden Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Kullanmalıyız Hakkındaki yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ayhan dedi ki:

    beğendim süper olmuş emeğinize sağlık, kısa yazılmış istediğim gibi, bu arada sınıfın en çalışkanı benim, kıskanmayın :)

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781