Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

Necip Fazıl Kısakürek’in KİŞİSEL Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda Necip Fazıl Kısakürek’in KİŞİSEL özellikleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Necip Fazıl Kısakürek, 1905 – 1983 yılları arasında yaşamış şair, muharrir, mütefekkir bir insandır. Doğu Medeniyetinin fikir sahasında faal olarak kendine yer bulmuş ve Büyük Doğu adıyla çıkardığı dergilerinde bu fikrin müdafiliğini gerçekleştirmiş biridir. Hayatının ilk otuz yılında bohem hayatı yaşadığını itiraf ederek otuzundan sonra Hak yolunun bekçisi ve davanın dönmez müdafi olarak hayatına devam etmiş, zindanlarda ömür geçirerek bedeller ödemiştir.

Necip Fazıl Kısakürek, yakınlarının anlattığına ve yazdığı eserlere bakılarak incelendiğince merhametli, adil, zulme rıza göstermeyen, hakkaniyet sahibi, paraya değer vermeyen, at yarışlarını takip etmekte sakınca görmeyen, biraz şair egolu birisi olarak hayatına devam etmiştir. Gençlik yıllarında verdiği fikir mücadelesinin şair egosu sayesinde onu yıldırmadığı söylenmektedir.

İhtiyarlık yıllarında da devam eden fikir mücadelesi ve fikir çilesi, onun tasavvufa olan meyli nedeniyle mizacının biraz yumuşamasına rağmen vefatına kadar sönmeden devam etmiştir. Necip Fazıl, çocuklarıyla vakit geçirmekten hoşlanan, ailesine zaman ayıran ama en çok dergi yazıhanesinde gazeteye yazılar yazmakla meşgul olarak Kadıköy, Cağaloğlu arasından mekik dokurken fikri de ilmek ilmek işleyen bir öncüdür.

Geçmişte kalan biri olarak geleceğe yön veren öncü şahsiyetler arasında yer almasının nedeni verdiği fikir mücadelesi, çektiği çileler ve lider ruhlu olmasıdır. Necip Fazıl, Türkiye’yi yoğuran eldir.

Necip Fazıl Kısakürek’in KİŞİSEL Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. YUSUF EMRE ÇATAL dedi ki:

  NECİP FAZIL KISAKÜREK hem merhametli hem adil hemde zulme rıza göstermeyen adaletli hakkaniyet sahibi, paraya değer vermeyen, birazda eğlenceli, biraz şair egolu ebirisi olarak hayatının gerikalanını böyle devam ettirmiştir.

 2. sedef dedi ki:

  Necip Fazıl Kısakürek’in Kişisel özelliklerinin başında duygusal ve şair ruhlu olması gelir. Ayrıca çok başarılı, toplumun değerlerine saygılı ve kendine dert edinen bir kişiliğe sahiptir.

  1. YUSUF EMRE ÇATAL dedi ki:

   Necip Fazıl Kısakürek hem merhametli hem adil hem zulme rıza göstermeyen ve adaletli, hakkaniyet sahibi, paraya değer vermeyen, birazda eğlenceli, biraz şair egolu ve hayatnın geri kalanını böyle hayatına devam etmiştir.

Yorum Yaz